| Rivulette a întrebat:

Asta este prima mea intrebare pe care o pun, si scuzati-ma daca nu este o categorie potrivita. Problema este ca eu am fost ales ca sef al clasei, si am datoria de 'a face liniste' inainte sa vina proferosul, dupa ce se suna.
Eu nu prea stiu cum sa fac acest lucru. Categoric nu vreau sa tip la ei sau sa ii parasc pentru orice prostie pe care o fac. Funda la cel mai bun raspuns; 3

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa fii ales sef al clasei,inseamna ca ai o influenta buna asupra colegilor tai si, in general, esti iubit/a si simpatizat/a.
Daca intra in atributiile tale sa faci liniste, trebuie sa te folosesti de respectul si simpatia lor pentru tine, spunandu-le sa pastreze un ton mai scazut ca sa nu-ti provoace probleme.Si nu numai tie,ci si lor,o clasa galagioasa va enerva profesorul care vine la ora, cu consecinta sa platiti cu totii, nu?
Cu rabdare, insistenta si vreo doua ajutoare, vei reusi.
Succes!
happy

| Rivulette explică (pentru greece12):

Are logica. O sa rog o colega sa ma ajute, si ea e "Vice-presedinte"(serios acum, cine face rost de titlurile astea?)

| greece12 a răspuns (pentru Rivulette):

Si-n viata e la fel, cum te ridici un strop peste ceilalti, te trezesti cu 500 de pietre noi in cap...
E cazul sa te obisnuiesti.
happy

| William a răspuns (pentru greece12):

Am impresia ca ai terminat scoala in urma cu multi ani. Timpurile s-au schimbat iar acum seful clasei nu mai e ales pentru ca are o influenta buna asupra colegilor ci pentru ca poate sa faca liniste. In clasa mea seful clasei a fost ales de diriginta, desi noi votaseram pe altcineva. Acum facem galagie inainte de ora doar ca sa il enervam. Nu are ce sa ne faca, stie ca daca incearca sa ne prinda mai rau face iar la ora profii sunt suparati mai mult pe el laughing. Cu rabdare, insistenta si cu doua ajutoare (care probabil vor fi fete) nu va reusi niciodata sa faca liniste. Desigur ca depinde si la scoala e si in ce clasa e.

| greece12 a răspuns (pentru William):

Da,asa e, a trecut o viata de om de cand am terminat eu scoala!
Abia incepuse moda cu sefii de clasa, am prins-o in liceu si eu.happy
Ciudat totusi, pe vremea aia sa fim mai fair play, decat acum...nu crezi?

| William a răspuns (pentru greece12):

Nu mi se pare chair asa de neobisnuit ca acum 10-20 de ani elevii sa fi avut mai mult bun simt decat au elevii din ziua de azi. Ca sa nu mai spun ca atunci erau si mai uniti, nu se parau ca acum.

| greece12 a răspuns (pentru William):

Acum 30-35 de ani...
happy

| Rivulette explică (pentru William):

Da, se parasc foarte repede. Asta este ceva ce am observat. Ei nu prea vorbesc in liniste, si nu ma pot face auzit.

10 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da-ti demisia laughing

| Felys a răspuns:

Nu e datoria ta sa faci liniste, nu ai nici o autoritate asupra colegilor, vor face ei liniste singuri cand intra profesorul, cat priveste para nici nu intra in discutie, nu ai 5 ani,si nici baba care sta la banca pe strada nu esti sa barfesti, nu, pur si simplu eventual poti spune colegilor sa vorbeasca in liniste fara ton ridicat ca sa nu aveti probleme, dar mai mult de atat nu ai ce face, succes

| Rivulette explică (pentru Felys):

Asta stiu si eu, nu stiu de unde au venit cu datoria asta, este primul meu an in aceasta clasa (am fost ales in a treia saptamana de scoala). O sa incerc sa fac cum ai spus tu ^^