| andr3y4ever a întrebat:

Astazi am fost de servici pe scoala. In ultima ora am stat in alt corp al scolii cu ceilalti colegi ai mei care erau de servici si am jucat carti. Acolo erau doi tiganasi cu o minge jerpelita si chef de mistouri. In timp ce jucam, unul dintre ei imi misca scaunul si faceau tot felul de gesturi idioate pe la spatele nostru. La un moment m-am ridicat si i-am tras o palma unuia dintre cei doi tiganasi, dupa care acesta a inceput sa planga. In momentul ala cred ca am fost cel mei prost om din lume angry Stiu ca trebuia sa-l las in pace si sa nu recurg la violenta, insa corpul meu "s-a miscat singur". N-am gandit gestul pe care l-am facut atunci, si cel mai rau este ca i-am dat palma aia in fata unei camere de luat vederi sad El nu este de la noi din scoala insa prietenul lui (tot tigan) e in clasa a VI-a la noi in "centrul de invatamant"(n-am vrut sa ma repet si sa spun din nou scoala). Fraierul pe care l-am "batut" tot spunea inainte sa plece ca va veni cu fratele lui sa ma bata, insa nu de asta imi e cel mai frica, pentru ca am prieteni care imi pot sarii in ajutor la nevoie, ci de scaderea notei la purtare. Eu intotdeauna am fost baiat cuminte, cu 10 pe linie la purtare. N-am avut in viata mea vreo abatere din punct de vedere disciplinar la scoala, asa ca nu sunt o pramatie careia sa nu-i pese ca are 8 la purtare.
Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
a) Cam cu cate puncte as putea avea nota scazuta la purtare, tinand cont ca el nu era din scoala?
b) Cu toate ca nu imi e foarte frica de asta, credeti ca el ar fi in stare sa viina cu fratele/cainele/bunica sa ma bata?
c) Ar putea scaderea notei la purtare cu 1-2 puncte sa zicem, sa-mi afecteza sansele de a fi admis la un liceu bun din oras, cu specializarea mate-info?

Orice raspuns, atat timp cat nu este dat "la misto" este FOARTE apreciat si le multumesc celor care au citit tot textul asta de marimea unui roman.
P.S: Daca are vreo importanta, am 13 ani.

Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| TuRneR01 a răspuns:

Salut frate, calm
1) Nota la purtare nu poate fi scazuta deoarece intamplarea nu s-a intamplat in incinta scolara sau in timpul programului deci scoala nu are ce sa-ti fac. Doar politia se poate lua de tine daca el face plangere dar find tigan nu va fi foarte luat in serios si oricum nu sta ala sa se duca cu parinti sa-ti faca tie plangere

2) Ai grija cu astia, sunt tigani (nu-mi palce sa fiu rasist sunt tigani m-ai culti decat romani ) dar din cate inteleg e un om din societatea de jos, poate veni cu fratisu sa te bata dar nu cred ca frasu se pune la mintea ta (daca e mare 17-18 ani) si daca are 14-15 ani doar nu te bate asa tare cat sa-ti ramana urme sau ceva. Ai tu ai prieteni dar cand e vorba de tigani se gandesc de 2 ori daca sa se bage sau nu.

3) Nota la purtare nu-ti va scadea mult sanasa eu am intrat intr-un liceu de 9- 9.30 si am avut media din a 5-a pana in a8-a in primul semestru 9 si in al 2-lea 10 sau invers mereu media generala anuala a fost 9.50 si nu m-a afectat deci nu-ti fac griji
SUCCES (funda daca te-am ajutat)

4 răspunsuri:
| LaTulipeNoire a răspuns:

Hei, linisteste-te! Sunt de parere ca atat timp,, tiganusul" nu invata in acea scoala nu are ce sa se intample.Toti avem camere de filmat in scoli, dar nimeni nu sta cu ochii pe ele. Inregistrarile sunt folosite ca probe, dar nu sunt urmarite live.

Mie mi-ar fi frica mai mult de amenintari, fiindca stii tu cum e cu tiganii.

Succes!

| teosbeos a răspuns:

A)1-2 puncte cum ai spus si tu la intrebarea c mai mult nu cred ca poate sa-ti scada dar asta depinde si de profesor.
b) avand in vedere faptul ca este tigan s-ar putea pentru ca tigani se ajuta foarte mult uni pe alti. dar fratele lui s-ar putea sa nu-l creada sau sa nu-l ia in seama si apropo nu cred ca nu ti-e frica din moment ce ai repetat ata de foarte multe ori si cred ca ti-ai dat seama ca doar nu esti fraier ca daca fratele piticaniei este dita mai matahala nu v-a mai sari nimeni in ajutorul tau ca asa sunt oameni.
c)s-ar putea din moment ce majoritatea liceelor sunt foarte atenti si tin foarte mult la comportamentul elevilor. dar nu-ti face griji daca pana acum n-ai prea facut tampeni banuiesc ca te va ierta dar cum spuneam depinde si de prof.
NUTI FACE PREA MULTE GRIJI ca exista cai de scapare! MULT NOROC SI AI GRIJA! si nu ma deranjeza faptul ca ai scris o mai sus o dita mai compunerea ca si eu ti-am fact mica compunereca raspuns! nu prea are importanta varsta dar s-ar putea sa conteze la autoapararea contra fratelui pustului DACA VINE!

| crazyboy98 a răspuns:

Frumos roman!happy
Sincer eu zic ca nu va viziona acele casete decat daca va interveni o problema ce necesita vizionarea acesteia.
In plus daca esti luat la intrebari de director sau ceva sa ii spui asa. Domnule director in primul rand ce cauta ala aici in corpul scolii si eu zic ca nu are ce sa iti faca.
In caz ca vrea sa te bata actioneaza cu un pumn in nas aplicat pe septul nazal urmat de un spit in oute. Crede-ma nu o sa se mai scoale de jos. Cred ca uh si alt prieten ii faci praf. Bft. Daca esti di n Iasi cheamama si pe mine ca vin si eu.rolling on the floor

| Rammadam a răspuns:

Interesant, gestul tau a fost unul jalnic si patetic happy, spui ca, corpul tau a reactionat singur nu? inseamna ca esti rasist:p
I-ai cerut scuze? banuiesc ca nuhappy
I-ai explicat ca trebuie sa isi revizuiasca comportamentul? banuiesc ca nuhappy
asta trebuia sa faci happy oricum na se mai intampla si nu nu cred ca iti va scade nota la purtare pentru o simpla palma big grin dar si daca ar faceo nu tear afecta mult, bun tear afecta da NU MULThappy
Pa!
P.S RASISTULE