| ornitorinc a întrebat:

Salutare TPU
De 3 saptamani ma simt aiurea,nu mai realizez cine sunt,nu mai reactionez asa cum o faceam inainte,cred ca e o depresie si sunt sigura ca exista o cale de iesire, insa NU o gasesc.Ati putea sa ma ajutati cu un sfat,VA ROOG.
Ma simt ciudat cu mine,parca as fi in alt corp, parca altcineva ar fi trait cei 16 ani,imi e afectata memoria, nu mai pot sa ma concentrez.Mi-e frica sa nu innebunesc.Ma simt obosita si fara speranta, insa nici somnul nu ma linisteste.Am in minte tot felul de ganduri despre moarte,boli mintale.Ii vad pe toti oamenii la fel ca pe mine-niste depresivi,tristi, pesimisti.Nu-mi doresc sa consult un psiholog,mi-e frica sa nu devin "dependenta" de asta.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat! este oare un lucru de care se loveste toata lumea, sau am innebunit eu?
MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| Eyona a răspuns:

Depresia este ceva normal din punctul meu de vedere la pubertate. Nu esti prima si nici ultima care trece prin asta. Iar oricine in lumea asta are faze proaste sau stari naspa dar bucura-te ca nu e ceva mai grav. Sunt oamenii care din cauza depresiei ajung in spital de la taieturi etc. Sper sa nu ajungi niciodata acolo iar sfatul meu prietenesc este sa stai prin preajma familiei tale sau prietenilor tai pentru ca sunt sigura ca te iubesc neconditionat. In plus depresia se agraveaza daca te izolezi de lume si in majoritatea cazurilor asta este ceea ce fac adolescenti cand sunt in depresie sad se izoleaza de lume si se axeaza doar pe gandurile rele, au insomnii. nu stiu cum sa treaca peste. Dar te asigur ca in curand o sa te simti bine iar si ar trebui sa iti lasi familia si prietenii sa te ajute. Nu te indeparta de ei pentru ca dupa vei regreta. Succes!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eyona):

De fapt, depresia NU este ceva normal la pubertate, cand copilul ar trebui sa fie de fapt foarte linistit si fericit, sa se bucure inca de copilarie, sa poate sa fie incantat de noile descoperii de la pubertate, sa-si faca prietenii noi si sa viseze cu ochii deschisi.
Depresia nu-i normala la nici o varsta!

| Eyona a răspuns (pentru Violleta2022):

Peste 60% din adolescenti au depresie. NU NEAPARAT GRAVE. Dar sunt cauzate de pubertate in majoritatea cazurilor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eyona):

Nu stiu de unde ai luat statistica asta, dar este total gresita.
ASta ar insemna ca avem generatii de copii cu probleme grave, ceea ce mi se pare total eronat.

9 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Cred ca te confrunti cu o depresie.Si eu am avut si in prezent urmez un tratament.Trebuie sa vorbesti cu parintii tai neaparat si sa mergeti cat mai repede la un psiholog sau la un psihiatru ca sa primesti tratament ca sa iti rezolvi problema.Bafta! happy

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de activitate!
Apouca-te de facut ceva, care sa-ti oboseasca trupul si mintea!
Fa curatenie generala in casa, spala, calca, freaca podelele, peretii, ocupa-ti timpul la maxim sa pici lata noaptea, sa dormi neintoarsa si dupa 2 saptamani de ritm alert si munca asidua, te vei simtii de 100 de ori mai bine psihic dar si fizic.
Acum ai prea mult timp liber si de aceea iti fuge mintea la tot ce-i mai rau.

| ornitorinc explică (pentru Violleta2022):

Mersi mult pentru sfat! este foarte bun!

| danay72 a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu un psiholog, nu devii dependenta. El poate sa iti ofere sfaturi practice despre problema ta. Imi pare rau ca treci prin asa ceva. Stiu ca e greu, dar încearcă să vezi lucrurile frumoase din jurul tau. Fii mai mult in compania altora, nu te izola și fii altruista cu alți.Nu uita ca o inimă veselă este sănătatea trupului. Dar repet, consulta un psiholog.

| ornitorinc explică (pentru danay72):

Multumesc mult pentru sfat!

| panda19 a răspuns:

Nu esti singura care trece prin asa ceva.O solutie,este sa-ti gasesti o persoana in care ai cea mai mare incredere si sa ii povestesti ce ai pe suflet,sa te eliberezi. Unei prietene sau prieten, o ruda, sau psiholog (nu ai cum sa devii dependenta de asta).Sau incearca sa te schimbi tu, sa vezi partea frumoasa a acestei vieti, si sa ti amintesti cipele minunate din viata ta.