| gomen a întrebat:

Cred ca innebunesc.Ma doare capul in fiecare zi, mai ales când ajung acasă de la școală, vorbesc singura, deja îmi planific in minte ce sa spun, cum sa reactionez, sunt si cam anti-sociala, cred ca am anxietate, iar daca le spun părinților spun ca n-am nimic, sunt copil si nu ma cred.ma simt atât de singura, nimeni nu ma înțelege.sunt foarte stresata la vârsta mea si chiar nu stiu de ce sunt stresata.Incerc sa ma calmez dar degeaba.Iar daca ma culc când vin acasă de la școală dorm pana la ora 9-10 seara si nu mai îmi fac temele.Maine dau si test ca am un profesor enervant si comunist.Sunt obosita, poate prea obosita dar nu ma pot culca când stiu ca am ceva de facut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Exact de ce aveai nevoie, vorbe dulci si-un sut in fund dupa.Se vede ca cei care au comentat pana acum nu au prea inteles ce simti.
Era important sa specifici varsta! In fine, m-am uitat prin intrebarile tale si am vazut ca esti pe a 7-a.
Eu te inteleg destul de bine si eu sunt de fel mai inchis in mine, poate chiar putin anxios (si eu imi fac tot felul de scenarii in cap si gandesc prea mult). Si eu mai patesc sa ajung obosit acasa de la facultate si sa ma pun sa dorm o ora si ma trezesc dupa 5 ore.
Toata problema ta se trage din acel gandit excesiv. E monkey-mind-ul. Stii ce inseamna asta? E atunci cand de exemplu mergi spre casa si te gandesti oare ce ai face daca te intalnesti cu X si Y sau de ce nu ai ridicat mana la ora de biologie ca stiai raspunsul si de ce nu ai raspuns altfel cand te-a intrebat Z despre K... intelegi la ce ma refer? chestiile alea inutile care se deruleaza prin minte ca un disc stricat.

https://youtu.be/gUBNLC3JfMw

^^^ Sper ca stii destula engleza cat sa intelegi ce zice nenea asta. Meditatia chiar ajuta enorm.

Uite, daca nu intelegi si vrei sa iti explic trimite-mi un mesaj... eventual daca ai skype trimite-mi adresa ta si iti scriu acolo ca imi e mai simplu. Daca vrei am putea tine legatura, daca mai ai nevoie de cate un sfat sau daca te ajuta asta sa nu te mai simti singur.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă ai, in ce clasa esti?

| Mayhem666 a răspuns:

M-ai descris pe mine aproape in totalitate.

| vocea a răspuns:

Trebuie intai sa gasesti cauza, ca altfel nu prea ai cum sa-ti dai raspuns la intrebare. Poate sa fie de la tensiune, de la nervi, de la anticonceptionale, de la mai multe. Daca ai dureri dese de cap poate sa fie si de la ochi, sa-ti trebuiasca ochelari sau migrene care sunt periculoase netratate. Deci daca sunt prea dese mergi la un doctor, daca sunt mai rare, incearca sa gasesti cauza. Sanatata multa.

Răspuns utilizator avertizat
| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu cumva pe frigurile astea umbli fara caciula? Azi am vazut o fetisoara cu zapada in par dar desi avea gluga, nu o folosea. Daca ai racit, te doare capul.

Răspuns utilizator avertizat
| kanechy a răspuns:

Ce ti se intampla e partial normal! Sa gandesti inainte de a spune, eu cred ca toti ar trebui sa o facem! Totul tine de tine! Sa mai sociabila sau mai distanta! Esti foarte stresata deoarece nu ai inceput nimic, puneti lucrurile si gandurile in ordine, incearca sa iei fiecare problema in parte si sa incerci sa o rezolvi, nu e o rusine sa ceri ajutorul! Cu cat amani sau fugi de unele probleme mai tarziu ai sa te intanlesti tot cu ele sau poate mai mari, e bine sa inveti de pe acum cum sa ti le rezolvi mai tarziu o sa.ti fie mai usor! Fa-ti un program strict in legatura cu somnul! Nu intra pe usa si te arunca in pat, rezolva ce ai de rezolvat si ai sa vezi cum pe la 9- 10 o sa te ia somnul!

| Ionut621 a răspuns:

Oricine vorbeste cu el insasi, fie in somn, fie cu voce tare. Oricine isi planifica gandurile, vorbele. Faza cu anti-sociala, o sa cresti si nu o sa mai fi asa timida. Esti copil, putin cam crizata, si am aflat dupa ce am terminat tot de citit de ce nu te cred. Ma intreb daca la varsta ta esti stresata, cand o sa fi mai mare si cu copil, cu o casa, familie cum o sa fi? Exista alarma! Nu o sa mai dormi de acum incolo asa mult, ai aflat ce e tehnologia!
Sti ce inseamna comunist? Si un profesor nu e enervant, daca tu nu inveti si nu esti cuminte la scoala. Si ma intreb de ce esti tu asa obosita, cati ani ai?!

| Mdr a răspuns:

Ai sinuzita, de aceea te doare capul mereu.Am avut si eu