| Castoru2 a întrebat:

Salutare TPU, deci sunt introvertit si anxios si vreau sa schimb asta.Eu mereu am fost mai timid, dar acum e ceva mult mai rau.Deci pur si simplu mi-e frica sa ma integrez in medii noi, sa imi fac alti prieteni desi imi doresc chestia asta foarte mult.Cand eram mai mic tata a fost la inchisoare si m-a afectat destul de mult. Oricum anul acesta am inceput clasa a 9 a si mi-am facut niste prieteni dar tot nu ma simt chiar in largul meu cu ei.De 6 luni (3 luni carantina) si cele 3 luni de vara in care am stat numai acasa sa il ajut pe tata,deoarece si-a rupt piciorul) nu am socializat deloc, acum parca mi-e frica sa merg si pana la magazin daca sunt singur. Vreau sa ma apuc de sala dar pur si simplu mi-e frica sa ma duc, probabil daca m-as duce m-as simti încontinuu incomfortabil, as simti ca toti se uita la mine si m-as panica la cea mai mica greseala.Cum pot scapa de aceasta anxietate sociala?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai muuulte materiale pe Youtube unde e tratat subiectu ăsta de psihologi și oameni care au habar, go watch them and learn sth from there

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu eram pe la 35 de ani. Ca să mă ajute să scap de asta, m-a ajutat așa. Ieșeam noaptea după câteva pahare împreună să batem cu pietre mâțele din cartier care făceau amor și gălăgie pe stradă.
Apoi am mers singur, tot noaptea, tot după mâțe.
Apoi am ieșit ziua, tot cu pietre în buzunar, just in case.
Ți-am povestit asta nu ca să mă laud cât de puncte puncte am fost o dată, ci ca să îți arăt că există soluții, doar să le cauți.