| DanyReyMisteryo619 a întrebat:

Dupa cum stiti mai e putin de fapt putin mai mult si se incheie si anul acesta scolar. Eu sunt in clasa a 8a si din cate stiu trebuie sa dau un examen la romana si matematica, intrebarile mele ar fi : 1.Sunt grele examenele aceste doua? In ce constau ele? Si ce s-a zis ca va conta 75% media de la examen si 25% media generala se pune in aplicare de anul acesta sau de cei care vor fii dupa mine? Si 2.Ma-m gandit la liceu sa merg la un profil real si am zis Stiinte Sociale, tot ce stiu e ca fac geografie multa, materia mea preferata... Imi puteti spune mai exact pe ce, aterii se bazeaza acest profil si ce limbi straine se studiaza? Va multumesc mult si imi cer scuze ca intrebarea arata asa... Am scris-o de pe telefon si nu am cum sa aranjez randurile... Dau fundita, multumesc inca o data!

5 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

1.nu sunt grele fiind la un nivel mediu, daca esti un elev bun nu ai probleme si da media din generala va conta doar 25% si pentru tine
2.in primul rand stiinte sociale nu este un profil real este uman...vei face geografie, istorie ft multa, limbi straine 2 ore din fiecare, prin cls 11 vei mai avea doar 1 ora de mate si cam scapi de toate materiile pentru real gen chimie, fizica...nu este un profil greu dar nu iti ofera multe posibilitati in alegerea facultati deoarece la terminarea lui nu te poti compara cu un elev care a terminat mate-info si aici ma refer strict la materia pentru admiterea la facultate

| DanyReyMisteryo619 explică (pentru OnnyMady):

Merci, m-am tot gandit si ma duc la mate/info pentru ca vorba ta, cu stiintele sociale nu prea o sa am ce face... happy

| Albnegru10 a răspuns:

Stiintele sociale sunt mai lejere. Deci nu e foarte mult de invatat.

| Beldianu_Alin_1999 a răspuns:

Buna! si eu tot intr-a 8a sunt! Eu din cate stiu examenele nu sunt grele, mai grele sunt simularile, ca sa zic asa!winking dar tu daca inveti o sa reuseste!
Anul asta s-a schimbat procentajul de la 50%/50% la 25%/75%. In anii trecuti nu a fost asa, dar in anii urmatori nu se stie cum va fi!
Si eu am vrut sa dau la stiinte sociale si m-am interesat! profilul se bazeaza pe romana, latina, engleza/franceza/germana(una din ele, sau doua, in nici un caz nu toate 3) istorie, geografie si cam astea sunt materiile de baza din generala! cu trecerea anilor ti se vor adauga si alte materii noi!
E cam lung mesajul dar sper ca te-am lamurit! big grin SUCCES LA EXAMEN!

| DanyReyMisteryo619 explică (pentru Beldianu_Alin_1999):

Merci, dar am schimbat profilul, ma duc la mate/info, pentru informatica.hee hee