| Panda_Anda_Petit_1977 a întrebat:

Eu am obsesia de am roade unghiile! Cum pot sa incetez?
Ma puteti ajuta?
Dau FUNDA!
:*

Răspuns Câştigător
| мιcнєℓℓє a răspuns:

1. Confruntati problema - Luati un aparat de fotografiat si pozati unghiile roase. Examinati unghiile si observati care sunt problemele lor.

2. Stabiliti o zi in care sa opriti muscatul unghiilor. Setati o alerta sau marcati o data in care considerati ca ati putea fi pregatiti sa renuntati la acest obicei.

3. Vizualizati-va cu unghii puternice si sanatoase care vor arata grozav. Poate sa fie util sa apelati la o manichiura dupa ce nu va mai roadeti unghiile, astfel incat unghiile dvs. sa devina din ce in ce mai frumoase.

4. Incercati sa va acoperiti unghiile cu o oja stralucitoare astfel incat sa va atraga atentia atunci cand le roadeti sau puteti incerca sa apelati la un profesionist pentru aplicarea unghiilor acrilice.

5. Faceti eforturi pentru a va proteja unghiile si pentru a nu le mai roade. Alegeti cel putin o unghie pe care sa o protejati. Dupa cateva zile unghia care nu va fi roasa va creste si o veti putea admira. Daca nu va puteti stapani impulsul, roadeti alte unghii, dar nu pe cele protejate.

6. Mancati alimente bogate in calciu si magneziu astfel incat unghiile se vor repara si vor creste rapid.

7. Impingeti cuticulele inapoi. Acest lucru se va face dupa dus cand mainile si unghiile sunt ude. Impingeti cuticulele pentru a descoperi unghia cat mai mult. Astfel, unghia va parea mai frumoasa si va avea o forma mai atractiva, fapt ce ar putea fi o motivatie pentru a opri rosul unghiilor.

8. Gasiti un obicei care sa inlocuiasca rosul unghiilor. Ori de cate ori simtiti nevoia sa roadeti unghiile, faceti altceva. Important este sa nu inlocuiti acest obicei cu altul prost.

9. Incercati sa va tineti gura ocupata, rontaind morcovi sau mestecand guma, cand doriti sa va roadeti unghiile.

10. Acoperiti unghiile. In cazul femeilor, alternativa ar fi unghiile artificiale. Acest lucru poate fi de un real ajutor. Pentru barbati pot fi aplicate solutii care sa incurajeze cresterea unghiilor sau chiar vaselina. Funditaa?puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| мιcнєℓℓє a răspuns:

1. Confruntati problema - Luati un aparat de fotografiat si pozati unghiile roase. Examinati unghiile si observati care sunt problemele lor.

2. Stabiliti o zi in care sa opriti muscatul unghiilor. Setati o alerta sau marcati o data in care considerati ca ati putea fi pregatiti sa renuntati la acest obicei.

3. Vizualizati-va cu unghii puternice si sanatoase care vor arata grozav. Poate sa fie util sa apelati la o manichiura dupa ce nu va mai roadeti unghiile, astfel incat unghiile dvs. sa devina din ce in ce mai frumoase.

4. Incercati sa va acoperiti unghiile cu o oja stralucitoare astfel incat sa va atraga atentia atunci cand le roadeti sau puteti incerca sa apelati la un profesionist pentru aplicarea unghiilor acrilice.

5. Faceti eforturi pentru a va proteja unghiile si pentru a nu le mai roade. Alegeti cel putin o unghie pe care sa o protejati. Dupa cateva zile unghia care nu va fi roasa va creste si o veti putea admira. Daca nu va puteti stapani impulsul, roadeti alte unghii, dar nu pe cele protejate.

6. Mancati alimente bogate in calciu si magneziu astfel incat unghiile se vor repara si vor creste rapid.

7. Impingeti cuticulele inapoi. Acest lucru se va face dupa dus cand mainile si unghiile sunt ude. Impingeti cuticulele pentru a descoperi unghia cat mai mult. Astfel, unghia va parea mai frumoasa si va avea o forma mai atractiva, fapt ce ar putea fi o motivatie pentru a opri rosul unghiilor.

8. Gasiti un obicei care sa inlocuiasca rosul unghiilor. Ori de cate ori simtiti nevoia sa roadeti unghiile, faceti altceva. Important este sa nu inlocuiti acest obicei cu altul prost.

9. Incercati sa va tineti gura ocupata, rontaind morcovi sau mestecand guma, cand doriti sa va roadeti unghiile.

10. Acoperiti unghiile. In cazul femeilor, alternativa ar fi unghiile artificiale. Acest lucru poate fi de un real ajutor. Pentru barbati pot fi aplicate solutii care sa incurajeze cresterea unghiilor sau chiar vaselina.

| Crisy1999 a răspuns:

Exista la farmacii lac de unchii amar eu dala am folosit si nu o sa mai bag unghiile in gura toata viata.

| Iubibilăă a răspuns:

Nu ti le mai rozi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune ceva iute pe ele

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Daca vrei, poti!winking
Altceva n-am ce sa-ti spun.

| LetMeHelp a răspuns:

Practicand "controlul stimulilor", adica asociind un anumit comportament unui anumit factor declansator. Astfel, timp de aproximativ o saptamana, observa-ti propriul comportament si noteaza-ti minutios, pe un carnetel care sunt momentele in care iti rozi unghiile (in tramvai, in metro, in timpul unei sedinte, in fata televizorului, inainte de o intalnire, etc.), intensitatea cu care iti rozi unghiile ( o scara de la 0 la 5), durata (30 de secunde, 5 minute, etc.). Apoi, ierarhizeza momentele in functie de dificultatea cu care te abtii de la acest prost obicei (1. Inainte de negocierea salariului, 2. Atunci cand te gandesti la problemele pe care le ai, 3. Seara, in fata televizorului). In functie de caz, incearca sa gasesti un comportament alternativ care va inlocui onicofagia (respira incet, citeste, asculta muzica).

Ce poti face?

Consuma vitaminele B6, B5 si B8 care fortifica unghiile si parul. Le puteti gasi in cerealele integrale, in carne, peste, oua, etc.

Fa-ti manichiura!

Una din cele mai bune modalitati prin care ai putea scapa de acest prost obicei este ingrijirea lor! Mergi la cosmetica si fa-ti manichiura! Cu siguranta ca nu iti vei mai roade unghiile atunci cand vei avea o manichiura frumoasa! E prea pacat sa o distrugi, nu-i asa?