| Liviu20099 a întrebat:

Salutare tuturor am 17 ani si am o problema mare... Toti isi bat joc de mine m-am saturat de viata. Ma cunosc cu prietenii de la bloc de 10 ani cand eram mic isi bateau joc de mine si de atunci tot asa este. Daca este ies decat cu 1 2 afara suntem prieteni dar daca este sa se stranga 5 6 incep toti sa faca glume pe seama mea si continua asa si o ora. Toti ma intimideaza chiar nu pot sa le zic inapoi, mereu ma blochez si daca incerc sa zic ceva ma balbai si dupa mai rau e. Asa a fost intotdeauna si la scoala, in clasa a 9 a la fel toti isi bateau joc de mine si catodata chiar dadeau in mine, dupa in clasa a 10 a m-am mutat la alt liceu si mi-e frica sa ma bag in seama cu colegii, dupa parerea mea sunt niste colegi extraordinari mult mai buni ca cei din trecut dar pur si simplu mi-e frica sa ma bag in seama cu ei ca sa nu am aceeasi soarta, am zis sa stau in banca mea singur si asa imi este mai bine. Toti ma cred prost ca si cum as fii o marioneta, si totusi stiu mai multe lucruri decat ei. Pana si vecinii de la bloc se uita la mine ca si cum as fii un nimic. Ce sa fac crying? M-am saturat

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Liceul nu conteaza. nu o sa mai trebuiasca sa ii vezi dupa ce termini liceul. dupa o sa trebuiasca sa te distrezi cu drama de la munca...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Liviu,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vina ta că eşti considerat aşa, i-ai lăsat prea mult să creadă chestiile alea despre tine, trebuia să le arăţi că de fapt nu eşti vreun ciudat care stă singur, şi totuşi, dacă te gândeşti să intri în vorba cu colegii nu te exterioriza prea tare, încearcă să vorbeşti cu unul, doi cât să vadă lumea că nu eşti singuratic, spune nişte glume, nu te mănâncă nimeni, cât despre vecinii tăi, sunt nişte nesimţiţi bârfitori, ce te interesează părerea lor? Apucă-te de un sport sau sală şi învaţă să ripostezi, nu lasă pe nimeni să te calce în picioare.

| BiTW a răspuns:

Nu trebuie să tratezi așa situația. Care-i ideea... tinerii din ziua de azi, într-o mare majoritate, nu cunosc noțiunea de bun simț. Nu cunosc ceea ce e aceea educație, iresponsabilitatea părinților fiind un factor din păcate decisiv în formarea lor. Am fost și eu copil, bineînțeles, și doream să ies afară, să bat mingea pe maidane, să stau de vorbă cu cei de-o seamă cu mine, și multe alte activități de genul. La școală iarăși, n-am refuzat nicodată ideea de a mă apropia de colegi. În final însă, nu am fost niciodată apropiat, nici de vecinii mei, nici de colegi. Pur și simplu aveam principii și idealuri diferite. Dacă ei stăteau în universul lor îngust și limitat în care bârfa și interesele personale primau, eu am avut mereu idealuri înalte, am căutat mereu să cunosc cât mai mult. Răutatea oamenilor m-a izolat de ei. M-a izolat și sincer mă simt foarte bine în pielea mea că am alungat toate căpușele ce-mi puteau sta în calea îndeplinirii tuturor obiectivelor mele.

Nu te mai potrivi la ce spun și fac cei din jurul tău. Gândește-te la tine și viitorul tău. Prieteni... sau pur și simplu oameni în genul tău vei cunoaște în viață. Puțini, dar îi vei cunoaște. Tu continuă să lupți pentru tine, iar dacă cineva va încerca vreodată să te jignească cu ceva, să te facă să te simți aiurea, ignoră, pentru că ignoranța doare cel mai tare.

| Belieber69 a răspuns:

Hei, nu fii asa negativist! Incearca sa intri in vorba cu ei, doar nu te mananca! big grin Inteleg, ai avut experiente nasoale cu ceilalti colegi si cu prietenii de la bloc, dar crede-ma, nu are rost sa ii bagi in seama. Oamenii rad si isi bat joc de tot ce e in jurul lor. E in sangele lor, asa ca nu o sa poti evita asa ceva niciodata. Pur si simplu nu ii baga in seama, iar daca nu poti atunci canalizeaza-te pe altceva. Apuca-te de un sport gen karate, sa te eliberezi de stres si nervi.
Si in legatura cu faza ca "toti te cred prost", e doar o impresie, la cata ura ai primit din partea "prietenilor" tai, inca simti rautatea aia si ai impresia ca toata lumea te uraste. Eu zic sa incerci sa vorbesti cu noii tai colegi, liceul e o perioada frumoasa, e pacat sa o irosesti pe niste idioti. happy