| adrianutza14 a întrebat:

Salutare tuturor am nevoie de niste sfaturi big grin este vb de prietena mea! are o problema si nu stiu cum sa o ajut! in primul rand va spun ca nu e emo deci sa nu credeti asta! uraste aceest stil... faza e ca are o anumita problema ...de multe ori intra intr-o anumita stare si incepe sa planga din cauza anumitor lucruri nu stiu cum sa explic dar problema e ca isi face zgarieturi groaznice pe mana cu lama! nu stiu de ce dar zgarieturile alea sunt din ce in ce mai dese! ce sa fac? app imi puteti explica ce ii creaza starea asta? cu ce o ajuta taierea cu lama? de ce face asa ceva? mai stiu ca uni o sa credeti ca o face pentru atentie dar sa stiti ca nu e asa! nu a vrut sa imi arate nici mie zgarieturile dar oricum le-am obs! am nevoie de raspuns urget! dau funda imensa happy

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu stiu ce probleme atat de grave poate avea incat sa faca asta. Presupun ca sunteti la scoala, si poate la aceeasi scoala. Ar trebui sa existe un psiholog al scolii, la care ar trebui sa te duci cu ea, sau daca ea refuza macar du-te tu si explica-i situatia, poate primesti vreun sfat. Incet incet o s-o convingi sa mearga si ea. Doar tu singura nu prea ai cum sa o ajuti. Doar sa ii fi alaturi, sa aiba la cine sa se descarce.

| Wut a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Si eu plang cam mult in ultima vreme, si nu imi place stilul emo... chiar nu stiu de ce face chestiile astea. Poate chiar nu poate sa se abtina, sau poate are motive bune. Poate "nu mai rezista". Gandeste-te, posibil sa i se fi intamplat ceva si sa fie trista sau... habar nu am

| annabountii99 a răspuns:

Cred ca se simte respinsa de lume, are o stare depresiva..stii ce zic? si din cauza unor persoane, cu care poate a avut niste legaturi stranse (prietene bune), acum poate sufera...sau poate din cauza unor certuri, sau unor intamplari care au marcat-o si care ii revin mereu in minte..intreab-o ce mai fac prietenele ei, de exemplu, si vezi ce reactie are..si atunci iti dai seama singur...

ea crede ca lama o face sa uite, ca distruge amintirile urate, insa e ca un drog intr-un fel, ea nu constientizeaza ca isi face rau ei insusi, intelegi? incearca sa ii accepti "iesirile" si sa mai discuti cu un adult, in privinta asta...

sper sa iti fi fost de ajutor. FUNDita? big grin

| ady2427 a răspuns:

O poti ajuta intr-un singur fel.cumpara-i mai multe lame frate sau interneaz-o dracu la azil.de ce puneti intrebari create in mintea voastra? se simte de la kilometri fratioareeeeee...wtf?

| xcamyx a răspuns:

Parerea mea este ca a intrat intr-o depresie.iar acum are ganduri intunecate...in sensul ca vrea sa isi ia viata ai grija cu ea fii alaturi de ea si convinge-o sa vorbeasca cu un specialist...Eu sunt la psihologie deci daca vrea sa vb cu cineva uite si i-diul meu: eu_camy1996. AM CAT DE CAT EXPERIENTA

| adrianutza14 explică (pentru xcamyx):

Mersi mult o sa incerc sa o conving sa vb cu tine