| ClaudiuIasi93 a întrebat:

Salutare tuturor.
De ce sunt timid? Cum scap de timiditate?
De ce nu reusesc sa am o simpla conversatie cu o fata si sa ii pot privi ochii (desi imi doresc sunt extrem de timid )
De ce tremur cand vorbesc cu respectiva.
Exista vreo carte pe care mi-o recomandati pentru asa ceva?
Desi fizic arat bine din punctul de vedere a unor fete eu ma consider urat, jalnic...
Desi sunt o persoana ascultatoare, iubitoare nu reusesc sa imi fac o prietena din cauza timiditatii.
Va rog, sa ma ajutati si pe mine, in legatura cu aceasta problema (in cazul meu, PROBLEMA), timiditatea! Eu sunt un adolescent foarte foarte timid si nu-mi pot stapani aceste momente. De cand eram mic ma confruntam cu aceasta problema, in prezent avand varsta de 20 ani. Sunt disperat. Nu mai pot face nimic de frica starilor de timiditate. Sunt foarte timid in orice situatie.

3 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Fetelor nu le plac baietii timizi.Chiar si eu, care sunt extrem de timida si rusinoasa cand vad unul care nu e in stare sa scoata trei vorbe pe gura imi vine sa-i dau una peste mutra.
Scapa de chestia asta, nu citi carti de dezvoltare personala, nu te va ajuta cu nimic.Socializeaza si totul va trece de la sine.

| TPUuser199 a răspuns:

Da, stiu sentimentul ala de ''jena'' atunci cand vorbesti cu cineva, mie una imi este frica sa deschid si gura :3 Si eu am o problema cu timiditatea, insa nu am ce face. ma tot bat colegii la cap, spunandu-mi ca o sa am mult de pierdut in viata daca nu incep sa ma schimb, sa fiu mai indrazneata, ei insa nu inteleg ca nu ma pot schimba, ptc nu pot, asa sunt eu. Deci si asta este o problema, care nu prea are ''tratament''. Poti invata si tu sa fii mai indraznet, nu stiu... Succes cu asta! [ai nevoie!]

| Mahima a răspuns:

Salut! Nu stiu cat o sa te ajut raspunsul meu, eu una sper ca iti va fi benefic.Si eu am fost si inca mai sunt uneori timida. Timiditatea nu e o boala, e doar dovada de sensibilitate si de nesiguranta. Daca vei scapa de nesiguranata vei scapa si de timiditate.Cum scapi de nesiguranta? Simplu.Te duci frumos la o oglinda te analizezi si incepi sa cugeti. Zici ca unele fete te considera aratos, atunci incearca sa gasesti acele calitati despre care ele vorbesc si exploateaza-le.Defectele sunt sigura ca le stii deja, doar le-ai analizat atat.Accepta-ti defectele, dar accepta-ti si calitatile.Incepe incetul cu incetul.Intai incearca sa sustii privirea unei fete intr-un autobuz sau oriunde altundeva, chiar daca pentru cateva secunde.Fa exercitul asta de mai multe ori. Daca esti o persoana amuzanta iti va fi si mai usor.Chiar daca te simti stanjenit incearca sa maschezi asta prin glume.Nu astepta rezultate instante dar nici nu renunta.E adevarat ca fetele prefera ca baietii sa fie mai curajosi si mai puternici dar si sensibilitatea e apreciata.Incearca sa le combini si nu uita:acest corp ti-a fost incredintat.Vei fi nevoit sa traiesti cu el o lunga perioada.Asa ca de ce sa nu accepti ce esti si sa te bucuri de viata? Existenta e prea scurta pentru nesigurante.Succes!