| Alex2222939 a întrebat:

Salutare tuturor! Sunt băiat si am 15 ani. De aproximativ 2 ani vocea mea a trecut prin câteva schimbări, acum este cu mult mai groasă. Înainte de asta imi plăcea foarte mult să cânt, toată lumea imi spunea că am vocea exact ca a lui Emilian(probabil il știți). Acum imi pare extrem de rău ca mi-am pierdut acea voce, îmi doream o carieră în muzică, dar stiu ca nu o mai pot recupera.
La momentul actual am o voce groaznică, are rost sa mai incerc sa cânt? Imi pot înrăutăți vocea daca o forțez? Sau ar trebui sa aștept până se schimba definitiv.(mi-a zis cineva ca ar mai putea dura chiar 2-3 ani).
Cum imi dau seama ca vocea s-a schimbat complet?
Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Te sfatuiesc sa lasi vocea in pace o perioada pana cand se schimba si abia apoi sa incepi sa canti din nou. Corzile vocale au nevoie de repaus in perioada aceasta. Cand se va stabiliza si nu vei mai avea impresia ca iti "fuge" vocea, iar timbralitatea va fi una grava, atunci iti vei da seama ca procedeul de schimbare a vocii se apropie de final. Si apropo, daca iti place sa canti, ai putea face niste cursuri de canto! E un talent ce merita slefuit! Multa bafta! happy

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-a schimbat complet când nu mai este groaznică. Atunci o să poți cânta din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În actuala industrie muzicală se folosește autotune-ul la greu, nu ai de ce să te preocupi, dacă cânți bine și ai un aspect frumos ești în cărți.
Uită-te tu pe yt cum cântă unii cântăreți fără autotune și o să-ți limpezești ideile.
Ai 15 ani și nu ști, pentru că nu ai trecut sau avut interes pentru asta dar, industria muzicală e mult mai mult decât vocea cântărețului.
Continuă, nu-ți irosi talentul!

| Eugen80 a răspuns:

Vocea ta inca nu a terminat "schimbarea". Nu forta nimic, asteapta, multumeste-te cu ce ai acum si gandeste-te ca viitorul "suna bine".
Dupa o mica maturizare si DUPA ce vorbesti cu cineva de specialitate, poti incerca apoi sa lucrezi cu vocea ta. in zilele noastre sincer nu mai conteaza atat de mult vocea, ci sansa la celebritate.