| Klaus a întrebat:

Salutare tuturor! Sunt elev in clasa a X-a (Stiinte sociale) la un liceu teoretic din Bucuresti. Anul acesta venit o profesoara de limba romana din provincie "foarte bine pregatita". Ora se desfasoara astfel: Vorbeste 10 minute singura (fara sa faca un dialog cu restul clasei), dicteaza 20 de minute tot ce a vorbit ea, ne pune sa citim 5 minute si sa RETINEM, apoi ne pune intrebari si face "dialog", dar trebuie sa raspundem exact cu ce ne-a dictat ea si nu prin cuvintele noastre. Dansa este si diriginta noastra. In fiecare ora se plange ca ea trebuie sa ne faca rost de adeverinte si sa ne motiveze absente, iar noi suntem nemultumiti (se ataca singura). Vorbeste cu noi in scarba, raspunde ironic, iar cand o intrebam ceva se face ca nu aude. Aceasta "tipa" preda si la alt liceu, "'mult mai bun" din punctul ei de vedere, si ne spune tot timpul ca daca ar da exemplu cum sunt elevii de acolo ne-am simti umiliti...
Stiu ca am scris mult si va rog sa cititi..acum intrebarea mea este: Cum facem sa vina alt profesor, iar ea sa plece si sa mearga de unde a venit?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Ati putea sa faceti o cerere la director, sa v-o schimbe si ca diriginta,si ca profesoara. Cererea trebuie semnata de toti din clasa(sau majoritatea).
Daca v-o schimba doar ca diriginta,va veti intalni cu ea la orele de romana si o sa va faca anul un calvarhappy.

Nu puteti sa scrieti in cerere s-o concedieze laughing. Ii spuneti doar ca vreti s-o schimbati,probabil ca o sa va intrebe de ce,veti spune pur si simplu ca nu va place de ea,ca nici ei nu-i place de voi.
Normal ca va afla repede de treaba asta,propun sa faceti asta la sfarsitul anului, sa fiti siguri ca se schimba ceva. Daca o faceti pe parcursul anului, afla, si nu mai motiveaza absente, probabil ca veti face romana in orele de dirigentie si lucruri...Cam delicata treaba.

| Klaus explică (pentru AC4S4):

Multumesc mult

1 răspuns: