| rumi36 a întrebat:

Salut TPU
Am o problemă care nu știu neapărat dacă are rezolvare, vreau să cer un sfat mai mult iar dacă există soluții aș fii chiar fericită să le văd big grin
Sunt elevă în clasa a-10-a într-un liceu din București.
Acest liceu este infect din punctul meu de vedere, profesorii nu-și dau aproape deloc interesul, mai mult venim la școală ca să stăm degeaba și să dormim dar sinceră să fiu foarte puțini elevi dintr-o clasă chiar își doresc să învețe
Anul acesta am un profesor de matematică nou care ne este și diriginte, omul e pur și simplu sărit de pe fix, și îmi dă impresia că ar fi și pedofil..., vine la tablă scrie în scârbă, scrie repede și nici nu apucăm să copiem de pe tablă, nu explică deloc, urlă la noi degeaba iar noi suntem liniștiți la ora lui...
Vorbește încet după se trezește la un interval de 5 minute să urle
Ne predă lecțiile de zici că suntem la facultate.
Astazi stateam pe hol sa trimit niste mesaje si a venit la mine, si-a bagat capul in telefonul meu sa-mi vada mesajele..., nu aveam nimic de ascuns dar până la urmă, trebuie sa se mentina o limită, că doar eu nu vin la el la ușă să mai schimbăm o vorbă două...
După a insistat vreo 10 minute să vin la un concurs de matematica, eu nici nu am apucat sa ma fac vazuta in clasa, nu e de parca a zis "ce bine stie eleva asta matematica, ar fi pacat sa nu vina la concurs,
Pe mine ma sperie rau omul ăsta, am plâns o oră când am ajuns acasă, și sunt stresată, eu vreau să învăț matematică la clasă pentru că, chiar îmi place, îmi este greu să învăț singură acasă dacă nici măcar nu am lecțiile la clasă.

Este foarte dezordonat mental ca om, mânzgălește pe tablă și nu mai înțelegi nimic, scrie o bucată de formulă într-o parte iar în cealaltă parte o continuă...eu nu mai rezist aici, ma simt foarte stresata si stau cu tristetea asta in mine stiind ca urmatoarea zi trebuie sa ma duc la scoala...nici macar la fizica nu avem profesor ca lumea
Am incercat vara asta sa ma transfer, am depus cerere la vreo 4 licee la care ma incadram cu media dar niciunul nu m-a acceptat pe motiv ca nu au locuri.
dar am o prietena intr-unul din liceele in care am incercat eu sa ma transfer si mi-a zis ca erau 2 locuri libere
Problema este ca eu nu ma pot duce la director sa-i spun de proful de mate pentru ca daca ma duc singură nu o sa fiu luata in seama iar colegii mei nu au interes fata de scoala incat sa se duca la director
Singura varianta ar mai fi fost sa-i iau pe parinti dar am discutat cu ei si i-au tinut partea lui...
Chiar imi doresc sa ma transfer dar vad ca e cam imposibil făra pile şi şpagă laughing

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Iti inteleg suferinta! Si mie mi-a fost greu in scoala iar intuitia ta nu te inseala.
Schimba scoala, mai repede. Aplica si la licee cu o medie mai mica. In generala, m-am mutat de la o scoala "buna, cu prestatie si pretentii" la o scoala de cartier si vreau sa iti spun ca am avut o diriginta minunata si profesori foarte, foarte in regula.
Dupa ani de zile de la terminarea generalei, ma intalnesc pe strada uneori cu diriginta, cu fostul director si cu o profesoara si ne salutam si schimbam vorbe...Sunt foarte respectosi si umani si le multumesc.

Stii ce ai mai putea face pentru tine cel putin...Sa filmezi pe deascuns, cu grija, intamplarile de la ora lui... Nu se stie vreodata, poate vei avea nevoie!
Din nefericire cam asa e, lumea nu prea se implica...Nu te baza pe colegi, tine doveziile pentru tine!

Si mutate in secret, nu spune altora! Du-te chiar personal la alte licee si daca nu vor, fa un efort dimineata sau dupamiaza sa astepti directorul liceului la care intri, ca sa-l opresti si sa-l abordezi (daca ai indrazneala).

Fa ceva in acest sens, acum nu realizezi, dar te poate afecta psihic si fizic acest stres si mai tarziu poti avea probleme de sanatate.

1 răspuns:
| FreshSalad a răspuns:

Asta-i Romania, trebuie sa te obisnuiesti, pana cand nu patesti ceva nu o sa fie luate masuri.