| Seby2661998 a întrebat:

Vreau să vorbim despre un subiect important și interesant pentru mine,și anume, despre EXAMENUL DE BACALAUREAT! Sunt clasa a XI-a,iar anul viitor voi da bacul,țin să vă spun că sunt paralel cu matematica,la română totuși mai mă descurc că acolo este de argumentat,iar la biologie trebuie să mă apuc de învățat,de fapt la toate trebuie laughing! Dar sa lăsăm gluma de-o parte,m-am decis ca dacă am probleme ar trebui să mă apuc de pe acum de învățat,ca la anul să fiu pregătit,unii consideră că ce mai faci cu bacul în ziua de azi,ca nu are rost să-l dai,ca nu îl iei etc. Dar eu vreau sa mă difer de restul lumii pentru ca bacul este examenul de maturitate,nu? Iar prin ambiție, devotament și muncă sunt sigur ca pot sa-l iau, nu doresc sa-l iau cu media 10, și să iau la mate, romana și bio note de 9 și 10, eu vreau doar să-l iau, un 5 la mate, 7 la romana și 6 la biologie e perfect pentru mine ca sa iasă media 6 la bac, pentru al obține. Astea sunt materiile mele de bac: Mate M2, Română filieră tehnologică, iar Biologie filieră tehnologică,și anume Biologie vegetală și animală. Ce mă sfătuiți să fac,sa-mi iau meditații la mate pentru ca acolo am probleme? Sau sunt site-uri pe internet de unde pot învăța? Am pierdut mult din urma recunosc,dar sunt om până la urmă,am creier,pot sa mi-l folosesc,nu văd de ce nu aș putea învăța, toată viața avem de învățat! Aștept sfaturile voastre, sper ca nu v-am plictisit cu atâta vorbărie!

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Gasesti pe net explicatii dar sa stii ca nimic nu se compara cu o persoana care sa iti arate si sa iti si raspunda la intrebari. Pe Youtube il poti cauta pe Radu Poenaru. Explica exercitii la matematica dar ti-am spus, nu e de ajuns. La romana invata foarte, foarte bine pentru partea a III-a. Nu cred ca ti-ar trebui meditator si la romana. Depinde de tine, cum vrei tu. La biologie ti se pare mai usor vegetala? Prima mea optiune asta a fost si nu m-am descurcat, apoi am ales anatomia si mi s-a parut mult mai usoara. Sfatul meu este sa faci multe variante si sa iti doresti cu adevarat sa-l iei, doar asa o sa reusesti.
Mult succes!

| Seby2661998 explică (pentru Aasdfghj):

Mulțumesc mult pentru răspuns,o sa ma chinui cât de mult pot ca sa-l obțin,despre facultate ce părere ai? Ce aduce un profit mai bun, pentru ca asta e Romania pana la urma, toți ne învârtim în jurul banilor, ai bani exiști, nu...aia e! Nu știu cum voi sta cu situația financiară până atunci, însă e bine să mă orientez de pe acum! Și încă ceva dacă nu te superi te rog, ce părere ai despre profesorul de mate, care predă lecții online, Ioan Ursu? Uite aici: http://mate-online-pentru-toti.blogspot.ro/......al-de.html