| Seby2661998 a întrebat:

Vreau să vorbim despre un subiect important și interesant pentru mine,și anume, despre EXAMENUL DE BACALAUREAT! Sunt clasa a XI-a,iar anul viitor voi da bacul,țin să vă spun că sunt paralel cu matematica,la română totuși mai mă descurc că acolo este de argumentat,iar la biologie trebuie să mă apuc de învățat,de fapt la toate trebuie laughing! Dar sa lăsăm gluma de-o parte,m-am decis ca dacă am probleme ar trebui să mă apuc de pe acum de învățat,ca la anul să fiu pregătit,unii consideră că ce mai faci cu bacul în ziua de azi,ca nu are rost să-l dai,ca nu îl iei etc. Dar eu vreau sa mă difer de restul lumii pentru ca bacul este examenul de maturitate,nu? Iar prin ambiție, devotament și muncă sunt sigur ca pot sa-l iau, nu doresc sa-l iau cu media 10, și să iau la mate, romana și bio note de 9 și 10, eu vreau doar să-l iau, un 5 la mate, 7 la romana și 6 la biologie e perfect pentru mine ca sa iasă media 6 la bac, pentru al obține. Astea sunt materiile mele de bac: Mate M2, Română filieră tehnologică, iar Biologie filieră tehnologică,și anume Biologie vegetală și animală. Ce mă sfătuiți să fac,sa-mi iau meditații la mate pentru ca acolo am probleme? Sau sunt site-uri pe internet de unde pot învăța? Am pierdut mult din urma recunosc,dar sunt om până la urmă,am creier,pot sa mi-l folosesc,nu văd de ce nu aș putea învăța, toată viața avem de învățat! Aștept sfaturile voastre, sper ca nu v-am plictisit cu atâta vorbărie!

13 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Diploma de bac este sfanta! Oriunde ai nevoie de ea! Am cunostinte care au ajuns la aproape 30 ani si nu se pot angaja din lipsa diplomei de bac, nu mai au exercitiul invatarii dupa atatia ani incat sa se reapuce sa invete sa isi ia bacul! Iti sugerez sa faci meditatii cu un profesor. Unde nu intelegi il rogi sa iti explice si o sa iti prinda bine! Succes!

| Seby2661998 explică (pentru katy):

Mulțumesc pentru sfat,în privința unei facultăți? Ce ai recomanda, ce poate aduce un profit cât mai bun? Și încă ceva dacă nu te superi te rog, ce părere ai despre profesorul de mate, care predă lecții online, Ioan Ursu? Uite aici: http://mate-online-pentru-toti.blogspot.ro/......al-de.html

| katy a răspuns (pentru Seby2661998):

Facultatea,alege-o in functie de aptitudinile tale.Nu stiu ce iti place.O facultate usoara este Facultatea de educatie fizica si sport(singura materie mai dificila, fiind anatomia), Facultatea de psihologie...acum depinde ce iti place sa faci.Nu incurajez meditatiile online.E diferenta cand lucrezi uitandu-te la calculator si e alta cand ai profesorul langa tine, te urmareste si iti explica si de 10 ori daca e necesar cand nu intelegi ceva.Fa medicatii cu un profesor din liceul tau!

| anamariarot a răspuns:

Nu ai mate M2, pentru că aceea e la științe ale naturii. Felicitări pentru atitudine, e foarte ok modul în care gândești. Din proprie experiență îți spun că un profesor la meditații observă mult mai bine decât elevul unde acesta are lacune, unde ar mai trebui să insiste. Cu cât te apuci mai repede, cu atât mai bine. Pe mine un an de meditații la matematică(adică în clasa a 12-a), dar însemnând lucru la greu(aveam teme de pe o săptămână pe alta care atingeau lejer 20-30 de pagini, plus variantele pe care le făceam și pentru școală), m-au ajutat cam cu 2 puncte. Erau capitole pe care în clasă nu le înțelegeam, iar la meditații parcă se deschidea cerul și era totul foarte simplu, motiv pentru care te sfătuiesc să cauți un profesor bun, chiar dacă o să te plictisești rezolvând exerciții.
La română e...toceală. Din ce am văzut, s-a schimbat BAC-ul și mie mi se pare mult mai simplu, iar la partea a treia ai mai puțin de învățat.
Cu biologia nu știu ce să-ți spun, că am dat la anatomie, dar a fost mai mult decât lejer. Dacă înțelegi noțiunile de bază, e imposibil să nu scoți măcar nota 8.

| Seby2661998 explică (pentru anamariarot):

Mate M2 dau, serios! Chiar am dat simulare, și e vorba despre mate M2. Mă cam sperii puțin laughing cu un an de meditații la mate, teme care ajungeau lejer la 20-30 de pagini pe săptămână și te-au ajutat doar cu două puncte. Sau poate ai avut mai greu, mate M1. Oricum mulțumesc pentru sfat, și felicitări pentru ca ai luat bacul, cred ca sentimentul acela după multe ore de învățat și muncă nu se compară cu nimic atunci când vezi acolo admis, sau ce scrie! laughing

| anamariarot a răspuns (pentru Seby2661998):

Doar cu două puncte, pentru că eu eram de 8 la școală, iar la BAC am luat 9.90. Eu am dat mate M2 si am fost la științe ale naturii. Există: M1/mate-info, M2/științe ale naturii și M3/tehnologic, crede-mă pe cuvânt happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacalaureatul in ziua de astazi a devenit o banalitate si vorbesc foarte serios.
Se ia relativ usor daca incepi sa inveti de pe clasa a XI-a, meditatii la matematica, faci suplimentar apoi acasa, nu inchizi paginile de la meditatii si arunci caietele zicand, da-le dq ca si asa am invatat suficient; la romana, tocesti simplu, nu am putut invata nimic logic la romana sincer; iar la biologie, te ajut cu cea mai mare placere, eu am comandat atunci cand l-am dat eu, o carte de pe internet, cu probleme, exercitii si etc, mi-a fost suficient de buna pentru a promova. Apropo M2 este relativ foarte simpla ca si materie, pe langa M1, iar daca vrei mai departe sa dai la o facultate, de genul stiinte ingineresti, te sfatuiesc sa mananci putin cartea de matematica pentru ca iti va fi foarte greu, nu greu! In rest daca dai la stiinte socio-umane sau mai stiu eu ce, resurse umane si etc, treci cu brio.

| Seby2661998 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfat! Cam ai dreptate ca a cam devenit o banalitate bacalaureatul,ca am văzut mulți oameni cu facultăți și acum lucrează ca îngrijitori de bătrâni în Italia. Dar totuși de ce sa nu îl am,și despre partea cu facultatea o sa ma mai gândesc,pentru ca asa cum știm trebuie sa ai pe cineva în spate care să te susțină financiar,nu voi ajunge eu sa iau burse de merit pentru note,sau mai știu eu ce! :)) Sa-mi spui și mie te rog de cartea aia pe care ai menționat-o,și chiar dacă ar fi să dau mai departe la facultate, ce ar aduce profit? Și încă ceva, ce părere ai despre profesorul de mate, care predă lecții online, Ioan Ursu? Uite aici: http://mate-online-pentru-toti.blogspot.ro/......al-de.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Seby2661998):

Https://www.librariaonline.ro/......-p10094214
Nu asta am spus cu bacalaureatul ca a devenit o banalitate, ci ca sa promoveaza relativ usor daca inveti din timp, nu ca nu ti-ar trebui Doamne fereste, nici ca agent de curatenie nu te mai angajeaza fara bacalaureatul.
Iar la facultate, stai linistit, multe din facultati, daca nu au locurile ocupate, baga si pe baza de dosar iti spun garantat, nu te incadrezi la bursa de merit, cu media de bac peste 8.90-9 si ceva, iei sociala, poate te incadrezi zic eu(vorbesc in necunostiinta de cauza); Iar de facultate nu stiu ce iti place tie, poti fi si operator CNC, care iei dupa 3-4 ani de experienta suma de 1000 euro in mana; poti fi si programator si arhitect si muzeograf habar nu am ce stii si iti place.
Cat despre acel profesor, mno eu nu m-as baga.

| iflirius a răspuns:

Astea sunt note relativ mici dupa parerea mea. daca te apuci de invatat poti lua mult mai mult, nu vad de ce ai tinti doar la minimum. la matematica meditatiile sunt cel mai de ajutor, dar si ft ft munca individuala. in 5-8 eu nu am invatat absolut nimic la matematica, NICIODATA, iar la simulare am luat 2, 40. da.
asta se intampla prin februarie inainte cu cateva luni de examen. dupa asta am inceput sa fac meditatii saptamanal si sa lucrez zilnic cat de mult pot, faceam subiecte la greu, in aprilie-mai cel putin veneam de la scoala si lucram pana la 6-7 seara. la examen am luat 6, 10 si m-am apucat de invatat cu doar cateva luni inainte...deci ideea e ca daca o iei din timp (Ceea ce eu nu am facut) si exersezi continuu nu ai cum sa nu ai un rezultat bun
la romana...este extrem de simplu, trebuie sa ai operele citite si sa stii structura eseului, ce aspecte trebuie mentionate, ma rog, iar subiectele 1 si 2 sunt floare la ureche.
cat despre biologie, inveti structurat lectie dupa lectie, iti face scheme etc. daca te pricepi la engleza este site ul
http://khanacademy.com/ unde poti sa gasesti o gramada de lectii la mate/biologie.

| Seby2661998 explică (pentru iflirius):

Mulțumesc mult pentru răspuns,m-ai încurajat foarte mult! La anul voi da bacul,prin vară cred,nu? Deci mă voi apuca de pe acum sa învăț,chiar îmi doresc să-l iau sa le demonstrez părinților ca nu sunt prost cum mă cred ei uneori. :)) Despre facultate,ce poți sa-mi spui? Ce ar aduce profit, și unde aș putea să dau? Sa vedem cu voi sta cu situația financiară până atunci și încă ceva te rog dacă nu te superi, ce părere ai despre profesorul de mate, care predă lecții online, Ioan Ursu? Uite aici: http://mate-online-pentru-toti.blogspot.ro/......al-de.html

| AlexCris a răspuns:

Da ar fi ok pentru tine sa il iei si mai gasesti anumite servici care iti cer dimploma de bac, in concluzie da, acum depinde pe ce domeniu doresti sa profesezi.

Spor la invatat. puneti meditator.

| Seby2661998 explică (pentru AlexCris):

Mulțumesc pentru răspuns! Pe ce domeniu aș putea să profesez? Ce ar aduce profit pentru mine? Și încă ceva dacă nu te superi te rog, ce părere ai despre profesorul de mate, care predă lecții online, Ioan Ursu? Uite aici: http://mate-online-pentru-toti.blogspot.ro/......al-de.html