| GmVenNo a întrebat:

Salutari TPU!
Am auzit ca la 1. 000like la o pagina de facebook se castiga bani. E adevarat? Si daca DA, cum?
Multumesc. Funda si va astept pe pagina: Hai să râdem
https://www.facebook.com/......7663003261

6 răspunsuri:
| NicoNicoNiiiii a răspuns:

Am auzit si eu asta. De exemplu, daca ai mai mult de 100.000 de vizionari la un videoclip pe YouTube ei te vor contacta pentru a face un contract cu ei, si te platesc destul de generos...

Dar cu FaceBook nu e aceeasi smecherie. Singura modalitate prin care poti stoarce bani de la ei este daca faci reclama sau sponsorizezi un produs.

| oPeL68 a răspuns (pentru NicoNicoNiiiii):

Sigur, cam cu 0.80-1.20$ pe 100.000 vizualizari Youtube. Daca ti se pare o suma generoasa e ok happy. Pe Facebook nu stiu programul de afiliere dar nu am auzit sa plateasca. De asemenea pe Youtube daca faci reclama cuiva, poti castiga bani dar asta implica sa fie accesata reclama ta si sa ai vizualizari. (banii tot nu pica din cer )

| NicoNicoNiiiii a răspuns (pentru oPeL68):

Stiu pe YouTube un canal al unei chinezoaice stabilite in America care traieste doar din videoclipurile pe care le posteaza. O chema cumva gen ShiunTian sau TianShiun sau ceva pe-acolo

| suntserios a răspuns (pentru NicoNicoNiiiii):

Youtube platesti niste sume modice la un clip cu 100.000 vizualizari daca iei 2-3$ pe luna.

| oPeL68 a răspuns (pentru NicoNicoNiiiii):

Ea probabil face reclama cuiva/ceva. Bani de la Youtube n-o sa castigi sa zici ca ai ce face cu ei. Poate doar in cazul in care poti strange cateva milioane de vizualizari pe luna ( ceea ce nu reuseste orisicine)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facebook nu monetizeaza nimic