| anonim_4396 a întrebat:

Salutări, TPU!

Cum învingi frica în general? Cred că cel mai greu lucru este să lupți împotriva fricii...

Mulțumesc!

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Exista 2 metode.
1. Fie te expui treptat la acel lucru
2. Fie te expui dintr-odata

De exemplu daca ti-e frica de paianjeni, eu pot ori sa iti aduc un paianjen din ce in ce mai aproape sa te uiti la el, fie sa ti-l pun direct pe tine.

Insa jn primul rand trebuie sa iti recunosti si sa iti analizezi fricile ca sa stii cum sa scapi de ele.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Eu mi-am invins-o de cand eram mic vazand cat mai multe filme horror.

| DaniTDCI a răspuns:

Frica de dentist ma rupe in bucati. sad

| 1231242 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Și eu, doar că la fel ca tine, mi-e frică de durerelaughing

| DaniTDCI a răspuns (pentru 1231242):

happy

| CleanHeart a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa faci lucrul de care iti e frica cel mai mult, ceva te ce scoate din sarite doar cand te gandesti. Oricum si frica e buna dar nu e bine sa puna stapanire pe noi mai mult decat trebuie, ba chiar sa ne conduca viata.

| Kogaion a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci ca sa iti invingi frica e sa "iei taurul de coarne". Adica, sa dau un exemplu, daca iti e frica sa mergi cu avionul, cea mai buna metoda ca sa iti invingi frica e sa mergi cu el.

| En3Rgi a răspuns:

Normal ca cel mai greu este sa lupti impotriva fricii, dar daca vrei sa treci peste frica respectiva gandeste-te cat de bine o sa fie dupa si cat de mandru o sa te simti ca ai intrecut frica respectiva laughing Eventual poti sa iti faci idee in gand sa numeri pana la 3 si atunci cand zici 3 faci lucrul ala obligatoriu de care iti e frica.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Sa lupti impotriva ei. Te gandesti ca esti mai bun decat acea frica si ca nu ai ce sa patesti. La ce frica te referi?

| ElaIliesi a răspuns:

Teoria mea e ca frica dispare cand apare entuziasmul. Am scris aici despre cum se depaseste teama de a vorbi in public: http://blog.elailiesi.ro/2012/08/teama-de-vorbi-in-public.html

Conteaza insa si sa iti cladesti tot mai mult in timp increderea in tine, si asta porneste de la optimisim. Despre asta am scris aici: http://blog.elailiesi.ro/2014/01/cum-sa-ai-mai-multa-incredere-in-tine.html

Succes!

| 1231242 a răspuns (pentru ElaIliesi):

M-ai lovit chiar sub centură, sunt un om foarte negativist, hmm interesante idei, ceva îmi spune că ai aflat pe cale cea grea asta...

| Valy2413 a răspuns:

Hmm nu creed ca cel mai greu lucru ar fi sa iti invingi teama ci sa fi invatat vreodata la mate dar in fine. asta vine de la tine daca tu crezi in tine nu ai de ce sa iti fie frica
Bye!

| Ahius a răspuns:

Salut
In primul rând trebuie sa ai pe cineva care sa îți ridice moralul.
Trebuie sa crezi ca tu ești cel mai bun, ca le poți face pe toate (trebuie sa ai stima de sine )