| AdelinaPaula a întrebat:

Saluut!; x
Vreau si eu cat mai multe superstitii devil.
Dar, sa fie reale laughing.
Dau fundita.love struck
Mersii' anticipat!love struck

Răspuns Câştigător
| DaNiElA_8352 a răspuns:

Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion
Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion
Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea
Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc
Numarul 13 poarta ghinion
Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc
Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine
Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani;
Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat
Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta
Daca te mananca talpa piciorului drept se anunta o calatorie
Daca iti cade o geana, pune-o in palma si arunc-o peste umar in timp ce iti pui o dorinta. Daca geana zboara atunci dorinta se va implini
Ti se bate ochiul drept anunta ceva frumos, o nastere, o bucurie, o placere
Daca te mananca nara dreapta vine o fata
Imbraci o haina noua sa iti pui o dorinta.
Cand porti o moneda in buzunar iti aduce noroc
Cand numele tau e format din 7 litere aduce noroc
Pentru a te proteja de ghinioane, poarta ceva albastru
Daca vei vedea o stea cazatoare pe 10 August, (Sf. Laurentiu), vei visa la alesul/aleasa ta
Daca treisprezece persoane stau la o masa, una din ele va muri inainte de sfarsitul anului
Daca sunt 13 persoane la o masa, cu siguranta ca intre acestea este un cuplu de indragostiti care isi tine secreta idila
Daca in vis gasesti un ac, inseamna ca ai prieteni care te apreciaza
Daca in vis, cauti un ac, semnifica faptul ca iti faci griji fara rost
O ata care se incurca in timp ce fata coase, este semn ca iubitul ei se gandeste la ea
Daca te visezi atacat, semnifica situatii in care in viata ta reala, te simti de multe ori inselat sau chiar jefuit
Oricine are o gropita in barbie, a fost atins de Cupidon
Daca te mananca buzele, in curand vei fi sarutat/a
„Cand te culci numarand, ai sa visezi ceva".

„Toate visele visate sambata noaptea spre duminica se izbandesc"

„Ca sa nu mai visezi, sa nu spui visele"

„Se crede ca daca se viseaza cineva zburand, va spori in cinste"

„Daca visezi ca bati pe cineva, vei capata oaspeti"

„Se zice ca daca viseaza cineva ceva ce-si talcuieste ca este rau si impartaseste aceasta altei persoane, acea persoana se zice ca ceea ce a visat e semn a bine si apoi, acel vis se va implini in bine"

„Sarpele in vis arata vant; pestele, ploaie; ouale arata zapada"

„Cand te scoli din somn sa nu te uiti pe fereastra, ca uiti visurile"

„Daca viseaza cineva ca plange, se va bucura"

„…visarea de araturi, morminte proaspete, apa tulbure, lumanari stinse, vite taiate sau visarea de persoane indoliate - prevesteste moarte"

3 răspunsuri:
| AdelinaPaula explică:

Da,superstitii reale happy exact asa am vrut sa scriuhappy
In caz ca tu, nu stii, exista happy
Ciuzz happy

| Ana_4782 a răspuns:

Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion;
- Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion;
- Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea;
- Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc;
- Numarul 13 poarta ghinion;
- Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc;
- Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine;
- Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani;
- Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat;
- Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta;
1 - Numarul 13 - Sunt persoane care evita sa foloseasca cifra 13 pentru a desemna zilele din calendar, numerele de strazi sau de apartament, folosind astfel numarul 12 bis. Ai ghinion daca numele tau are 13 litere.

2 - Numarul 7 - Numarul 7 are multe superstitii in diverse culturi. Lui Dumnezeu I-au trebuit 7 zile pentru a crea lumea, de aceea orice asociere cu acest numar este considerata a fi de bun augur. Al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu intr-o familie este considerat a fi cel mai norocos om. Ai noroc daca numele tau are 7 litere.

3 - Zilele de 13 - Sunt considerate aducatoare de nenorociri, boala, ghinion, se crede ca este cu mult mai rau daca este 13 martie si pica intr-o vineri.
1 - Ajun de Anul Nou - Ceia ce face-ti in ajun de Anul Nou ve-ti face tot anul.

2 - Anul Nou - Acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.

3 - Anul Nou prima zi - Imbracati ceva nou, nu spargeti nimic, nu imprumutati bani si nu faceti datorii, nu plangeti.

4 - Baie de Craciun - Se zice ca daca faci baie in ziua de Craciun vei ramane curat tot anul.

5 - Bani - Aduce ghinion sa intri in noul an fara nici un ban in buzunar.

6 - Calendar - Aduce ghinion sa agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa.

7 - Craciun si Anul Nou - Nu e bine ca intre Craciun si Anul Nou sa se tricoteze, sa se coase, sa se spele rufele

8 - Datorii - Este bine sa nu va gaseasca Anul Nou cu datorii, altfel veti avea datorii tot anul.

9 - Gunoiul de Anul Nou - Nu trebuie sa aruncati nimic din casa in prima zi de an nou, nici macar gunoiul! E bine ca ceva sau cineva sa va intre in casa in prima zi din anul nou, nu sa iasa.

10 - Noaptea de Anul Nou - In Noaptea dintre ani poarta ceva rosu, iti va aduce noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superstitii reale? ori una, ori alta...