| anonim_4396 a întrebat:

Saluuut! Vreau sa incep sa citesc romanul Notre-Dame de Paris - Victor Hugo. Spuneti-mi va rog, e interesant? Pe voi v-a atras, v-a captivat aces roman?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

L-am citit demult dar povestea Esmeraldei si a lui Quasimodo nu se uita.
Mi-a placut mult atunci, dar recunosc ca nu am recitit romanul, cum mi s-a intimplat cu multe altele.
E o carte romantioasa, placuta, care insa nu te tulbura ( cum e Anna Karenina de ex), ci te induioseaza.
In epoca a facut valuri si culmea, datorita cartii a fost salvata catedrala Notre Dame. Au venit multi turisti sa vada locul in care se petrecea povestea dar au fost dezamagiti si revoltati de starea de degradare a catedralei.S-a creat vilva si autoritatile au inceput atunci consolidarea cladirii, care a durat vreo 20 de ani.
Inca un merit pentru Victor Hugo!

1 răspuns:
| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Eu zic sa te apuci sa il citesti! daca tot vrei!big grin