| Walhalla a întrebat:

Salve! Sunt in clasa a 12-a, si anul acesta voi da bacul..Sunt la uman,stiinte sociale, sunt relativ pregatit; cu putin efort as putea lua 8 fara probleme.Dau bacul la istorie, romana si geografie..Nu mi-a fost niciodata frica de examene, dar acum imi este..Imi e frica de exemplu sa nu fie un supraveghetor indulgent, si sa nu pot fi lasa in pace de altii sa scriu.Sau imi e frica ca pe fondul unei tulburari psihice sa ma blochez, sau sa nu mai am timp.Sunt rusinat de mine,frica e unul din defectele mele, nu de putine ori am suferit de pe urma acesteia.Frica,care cu atat mai mult nu e fondata intrucat sunt destul de pregatit,am fost si la concursuri si olimpiade scolare, dar ma tem ca importanta acestui examen sa ma copleseasca si sa nu iau o nota mare..Cand vreau sa invat imi vine frica..si asa cum am spus e rusinos mai ales ca nu dau la matematica, unde e foarte foarte greu.Ce pot face? Voi cei care dati bacul anul asta cum va simtiti? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| oanaaa16 a răspuns:

Mie la oral mi se pare cel mai greu laughing.
Citesti toate subiectele, iar apoi incepi cu cel pe care il stapanesti cel mai bine, pentru ca in subconstientul tau vor ramane restul de intrebari si iti vor veni idei (desigur, daca stii, dar ai mentionat ca esti pregatit).
Il iei ca pe o simulare, sau o lucrare in clasa, esti doar tu... foaia de examen... subiectul si timpul. atat! happy

31 răspunsuri:
| oanaaa16 a răspuns:

Eu sunt a 10. a si deja imi e frica laughing, dar imi vine mereu in minte, ca daca stiu, nu am cum sa ma blochez. Zambesti frumos, oricarui supraveghetor, daca e mai indulgent, iti iei o pozitie mai dreapta si spui cu incredere tot ce ai de spus. Nu ai de ce sa pleci capulhappy. Intr-adevar e important, dar a doua oara nu v.a mai fi la fel, si trebuie sa nu te gandesti la nimic, si sa fi foarte concentrat. Atat!
( Parerea mea de necunoscatoare in ale BAC. ului, inca happy )

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Ma refeream la scris, nu oral...

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Ce dur te exprimi in ultimul alineat:''esti doat tu..foaia de examen...subiectul si timpul'', parca as sta in fata unei lupte...La oral ma descurc, si la scris, insa cu toate acestea tot imi e putin frica, si nu ma prea pot concentra pe invatat.Nu stiu, e destul de ciudat; mai ales ca sunt destul de pregatit. sper sa imi treaca.Ms!

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Nu voiam sa sune dur, ci din potriva... familial. Pentru ca asta faci in majoritatea timpului, banuiesc, repeti si scrii. Ideea era ca trebuie sa te simti ca si cum ai fi acasa, dar sa il tratezi cu seriozitate happy

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Stai linistita, doar m`am amuzat...In rest ai foarte mare dreptate, eu pana acum 2 saptamani nu prea am luat in serios bacul in sensul ca invatam ca la orice alt examen, dar acum imi e frica sa nu patesc ca la teza din clasa a-VII-a cand am scris sub 3 pe ciorna si nu am avut timp sa il copiez tot, m`am simtit ingrozitor. Orcum eu sunt constient ca ma tem degeaba, de obicei cand ma tem, o fac degeaba intrucat se dovedeste contrariul

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Stiu cum e. De obicei ma prezint la teste " Pff, nu stiu nimic, am citit ceva, dar nu. Cu ce stiu eu iar 3 sad ". Si dupa ma trezesc cu 8, 9 smug. Ase mai mergee laughing. Si eu la tezele alea am. facut o mare varza. Asa de mult conteaza profi din generala :-s.Dar na, trecem peste happy

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Da,asa e...Insa Doamne fereste sa nu se intample contrariul.De aceea, intr-un fel e mai bine sa te astepti la ceva mai rau si sa te alegi cu ceva mai bun, decat invers.La Romana e cel mai greu, din mai multe puncte de vedere-e materia mai grea, sunt mai multe probe, dam cu elevii de la un liceu mai slab la un loc...Ma simt mai in largul meu de ex la istorie unde suntem decat elevii din clasa mea in clasa fiindca doar clasa mea da bacul la istorie din oras

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Da, asa e. Dar sa te gandesti. "Cu ce stiu eu iar 6-7 :"). Nu 3, ca poate, cum spui tu e contrariul si te trezesti cu 3 ( Ceea ce nu se v.a intampla, sunt sigura happy ). Da, eu sunt la profil mate-info, si culmea culmilor, nu imi place matematica mai deloc. :-s. Nu stiu ce o sa ma fac. Cand o sa fiu a 12, o sa postez o intrebare " Ce ma fac la Bacccccc? Il dau la mate?" Si o sa-mi raspunzi tu " O sa fie bine" laughing Si o sa fiu si mai panicata.
P.s: De obicei, prezic viitorul :devil)

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Da,ma refeream la faptul sa nu ai asteptari prea mari...nu neaparat sa te astepti la ce e mai rau, ca atunci se intampla. Daca nu iti place matematica du-te la stiinte sociale, cat inca mai e timp.Acum depinde si de ce iti place.Si bineinteles ce vrei sa faci dupa aceea.

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Daca iti zic ca nu stiu ce vreau pe viitor, ma crezi nebuna? laughing eu asa as crede. M.a influentat tata, in alegere happy Neah, pentru ca romana mi se pare usoara, iar matematica e o provocare pentru mine. De asta vreau sa-mi demonstrez mie, ca pot sa trec si peste asta happy.

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Eu vreau sa dau la jurnalism...Bn,as vrea la Bucuresti dar nu cred ca intru la buget pentru ca e admitere grea, poate la Cluj pentru ca se intra cu media de la bac.Sa iau eu bacu` Conteaza ce iti place.

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Ee, o sa.l ieiwinking. Pai daca tot ai doua variante, incearc.o si pe cea de aici, din Bucuresti. Atmiterea e grea, dar daca vrei cu adevarat, nu e greu. incearca, daca nu intrii, dai la Cluj. happy Eu as vrea la administrarea afacerilor. Sper sa raaman asa, ca la inceput voiam Drept, apoi ASE, Limbi straine si acum Afaceri laughing. Sunt destul de hotarata de data asta happy

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Poi da, dar nucumva platesc taxele de inscriere si la Bucuresti si la Cluj? Tu esti din Buc, asa-i?

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Da, sunt din Bucuresti happy Taxa aici este de 150 lei. Eu zic ca nu e mult, si mai bine incerci si la Bucuresti. Trebuie sa recunoastem, ca una e Bucuresti, una e lat oras. Aici ai mai multe posibilitati happy
My opinion happy

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Doar atat? Poi atunci da, voi da la Bucuresti...

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

smug Adica eu asa am vazut pe diferite site.uri. Dar am o prietena acolo si o s.o intreb, ca dupa sa nu te trezesti ca taxa e 1500laughing.

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Nu,in niciun caz..acum m`am uitat pe site-ul facultatii si asa e:150. Sper sa intru la buget, adica in primii 65sad

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Pai mai ai cam 2-3 luni sa inveti si sa iei bacul cu nota cat mai mare, si sa te vad pe lista in primii 10 la buget smug happy

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Pot sa iau si 10, 00 la bac repartizarea se face pe baza notei de la admitere...

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

La admitere e un subiect de creativitate care mi se pare cel mai greu...

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Da, dar daca iei 10 la bac, esti foarte destept deci o sa iei si admiterea. Trebuie sa ai minte deschisa, si sa crezi in tine si in puterea ta happy

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Romana ce mi se pare mai greu...Istoria si Geografia sunt destul de usoare, dar asta nu inseamna ca nu invatwinking

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Mie imi place doar Geografia. Aveam un prof in general genialll de.a dreptul. De acolo am prins drag. Acum avem una: "copii, sa retineti si autorul manualului, poate va intalniti cu cineva pe strada si va intreaba". wtf? :O De ce ar intreba cineva asa ceva?

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Si eu am un profesor de geografie super; radem la el la ora de numa` dar in acelasi timp e si sever cand vine vb de invatat.Istoria e destul de grea, dar am fost anul acesta la olimpiada, si la niste concursuri si acum ma descurc..Plus ca imi si place

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Da da da. asa era si al nostru. Istoria, imi plac doar cele 2 razboaie mondialelaughing. Daca doar la asta s.ar rezuma istoria, asa DA!hee hee

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Acum serios,Doamne fereste sa fie doar atat istoria,ce am fi acum? Oricum, geografia e mai usoara decat istoria, fiindca istoria include si multe acte, constitutii, tratate..si asa deja devine mai greu.Dar ma ajuta foarte mult memoria, altfel nu puteam tine minte atatea datelaughing

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Pai si geografia are inaltimi, adancimi, orase laughing) Da, ai dreptate, istoria e mai grea. happy Unele parti din ea, sunt frumoase, unele NU laughing

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Da asa e...ms oricum pentru tot..Sa ai o noapte buna!

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

O dimineata frumoasa!hee hee Si daca mai ai nevoie de ceva, si crezi ca pot sa te ajut, cu mare drag happy

| Walhalla explică (pentru oanaaa16):

Multumesc frumos.

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

happy

| oanaaa16 a răspuns (pentru Walhalla):

Mie la oral mi se pare cel mai greu laughing.
Citesti toate subiectele, iar apoi incepi cu cel pe care il stapanesti cel mai bine, pentru ca in subconstientul tau vor ramane restul de intrebari si iti vor veni idei (desigur, daca stii, dar ai mentionat ca esti pregatit).
Il iei ca pe o simulare, sau o lucrare in clasa, esti doar tu... foaia de examen... subiectul si timpul. atat! happy