| dilayla0 a întrebat:

Sanii se lasa daca porti prea mult sutien sau daca nu porti?

Răspuns Câştigător
| Axys a răspuns:

3 mituri despre sânii tăi. Sfaturi de la specialist ca să-i ai fermi
Cum putem preveni lăsarea sânilor

1. Pentru a preveni lăsarea sânilor, trebui mai înainte de toate să purtăm sutien aproape tot timpul, deoarece gravitaţia este permanentă şi trebuie să o combatem cât mai mult posibil. Nu sunt recomandate sutienele cu sârmă pentru că strivesc sânul, fiind recomandate cele fără, dar şi acestea atunci când sunt purtate trebuie să susţină cât mai bine sânii.

2. O altă modalitate de prevenire este menţinerea unei greutăţi corporale constante de-a lungul vieţii şi luarea în greutate în mod echilibrat în sarcinii, bineînţeles sub îndrumarea medicului.

3. Evitarea expunerii la soare sau la razele UV este una dintre cele mai indicate modalităţi de menţinere a tonusului pielii. Aşa cum bine ştim, sânii sunt anexe ale pielii, deci o dată expuşi la soare în exces se vor usca, „cu alte cuvinte se atrofiază, se subţiază şi încep să atârne" şi să nu uităm că expunerea pielii la soare şi UV creşte riscul apariţiei cancerului.

„Îmbătrânirea sânilor şi a pielii din cauza soarelui nu este progresivă, ci bruscă. Ani de zile poate arăta bine şi brusc, uneori după sarcină, alteori după slăbire, alteori din senin, sânii (pielea) arată din ce în ce mai rău şi atunci e prea târziu. Foarte multe femei din România merg la solar, de exemplu, şi nu conştientizează faptul că mai târziu acest lucru poate avea repercusiuni grave. Toate aceste lucruri explică faptul de ce suntem pe primul loc în Europa la cancerul de sân.", explică Călin Doboş.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca se lasa sanii...genetica e de vina nu sutienul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sutienul nu are nici o legatura cu lasatul sanilor! e o mare prostie!

| Ioana300 a răspuns:

Parerea mea e ca ei se lasa oricum, nu e de vina sutienul, daca e nevoie sa porti poti purta fara grija dar de preferat fara pushapwinking

| ğözde a răspuns:

Eu cred că sânii se lasă şi cu sutien şi fără sutien... laughing

| AnnaPuffa a răspuns:

Din cauza greutății lor, dacă sunt mari poți apela la o bustieră sau la sutien dar nu o/îl purta prea mult pentru că astfel mușchii se vor obișnui să nu mai depună atâta efort pentru a-i susține.