| Chowder a întrebat:

Saptamana care vine [sambata] am banchet big grin
Mi-am luat o rochie alba cu un model si niste pantofi negri, plicul va fi argintiu.
La gat voi purta perle, cercei tot perle, bratara din perle si inel la fel laughing
ce machiaj sa am?
app. am ochii caprui happy
ce imi recomandati? daca ati putea si niste poze big grin
dau funda happy

Răspuns Câştigător
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Buna!

Ochii caprui sunt cei mai norocosi ochi din punctual de vedere al culorilor. Depinde foarte mult de nuanta tenului pentru a-i pune in evident. Cu cat tenul tau este mai deschis, cu atat mai mult trebuie sa folosesti nuante mai deschise si pastelate. Invers pentru nuantele inchise de ten. Nuantele de sampanie, verde smarald, verde deschis, bronz, auriu, albastru, bej, piersica, corai, roz, purpuriu deschis si rozaliu, brun, gri, pruna, dar si portocaliu inchis.

Dacă ai ochii căprui, poţi folosi cu încredere aproape orice combinaţie de culori pentru farduri. Pentru un machiaj simplu, discret, însă foarte elegant, al ochilor căprui, este recomandat un fard de pleoape de nuanţa şampaniei sau apricot, pe care să-l aplici pe toată suprafaţa pleoapei, apoi să foloseşti o nuanţă de bronz sau prună, pentru colţul ochilor.

Ideal este să nu se vadă nicio limită clară între cele două nuanţe de fard folosite. Pentru a-ţi sublinia conturul ochilor, foloseşte un creion dermatograf maro închis (un eyeliner negru îţi va conferi un look mult prea dramatic şi încărcat), apoi dă-te cu mascara şi curbează-ţi genele.

Dacă se asortează cu hainele şi accesoriile tale, poţi folosi şi un eyeliner verde închis. Verdele se potriveşte de minune cu ochii căprui, iar dacă mai ai şi tenul bronzat, efectul va fi spectaculos!

Pentru zi, e bine să te machiezi cât mai natural şi să renunţi la fardurile cu sclipici. Dacă nu ai un ten impecabil, foloseşte un fond de ten şi un anticearcăn adecvat tipului tău de piele. Optează pentru un fond de ten cu o textură cremoasă, fină şi transparentă.

În machiajul de zi, nu sunt indicate tuşul şi creionul dermatograf. Dacă totuşi vrei să foloseşti un creion khol pe interior, foloseşte unul maro, pentru că pare mai natural.

Pentru machiajul de seară, poţi da frâu liber fanteziilor tale, îţi poţi face smoky eyes, poţi aplica fard strălucitor şi poţi folosi aproape orice culori vrei tu, oricât de intense. Singura problemă în efectuarea unui machiaj cu culori închise este experienţa, pentru că rişti să rămâi cu pete de culoare sau nuanţa să fie neuniform distribuită pe pleoapă.

Si poze:
http://www.google.ro/......tp?/images

http://www.machiajul.ro/tag/machiaj-ochi-caprui/

http://www.newgirl.ro/machiaj-pentru-ochii-caprui-video/

Sper ca ai ales cea mai potrivita culoare! Succes!

7 răspunsuri:
| yoannah a răspuns:

Si eu am banchetul tot samabta viitoarehee hee Si am rochia tot alba (spre gri)
Si pantofii negri, si ochi capruirolling on the floor
Si am de gand sa ma machiez cu un argintiu, iar la coltul ochiului cu un gri foarte inchis, spre negru chiar, care sa dea putina umbra si un apect smokey(chiar daca nu ma pricep la smokey eyes)
Si vreau sa imi lipesc genele. Adica le dau cu rimel si apoi cu penseta lipesc cate 3-4happy Am vazut intr-o revista si arata superlove struck (si se poartahee hee )
De asemenea buzele sa fie roz (sa nu le dai cu un gloss transparent). Oricum eu cel mai mult ma axez pe ochihappy Imi place sa ii pun in evidentahappy
Succes!:*

| DraIneR a răspuns:

Tot ce ai descris aici.
Parca ar fi rochia mea :O

| unefillefrançaise a răspuns:

Salut :)
Pai... avand in vedere ca rochita ti`e alba, la fel si gablonturile, iar pantofii sunt negrii, ai putea sa te machiezi simplu si genial, ceva de genul asta:
http://www.femeia.ro/......5-0-18.jpg

http://www.mabella.ro/wp-content/uploads/2009/01/camille-belle-cat-eyes.jpg
Deoarece iti pune in evidenta ochii caprui :)
sau aici:[ a 3 imagine de pe primul rand ]
http://www.machiajul.ro/......chilor.jpg

http://forum.prichindelulmeu.ro/viewtopic.php?f=169&t=978

| ionela_5345 a răspuns:

Http://www.cevacecauti.ro/......magine.php

sau doar cu tus negru, nu foarte gros conturul si rimel!

Distractie placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca ai caprui inchis sau deschis. Daca ai ochii caprui deschisi, cel mai bine se potriveste galbenul sau chiar maro. Si te face naturala. Daca ai ochii caprui inchisi, esti norocoasa deoarece orice culoare ti-se potriveste. Depinde de cum esti imbracata (in cazul tau se potriveste roz) sau de nuanta irisului tau.