| adilazar98 a întrebat:

Scrieti Miturile si Superstitile care le stiti. Funda pentru cele mai bune!

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Intra pe site-urile urmatoare si gasesti atat mituri urbane si rurale cat si superstitii de tot felul. Pe primul forum gasesti multe date despre mituri urbane si rurale din intreaga lume. Cum ar fi Bloody Mary, despre Iele etc
http://forum.paranormal.ro/index.php?topic=316.0
http://mituriurbane.vira.ro/
http://superstitii.visele.ro/
http://www.acvaria.com/superstitii.php?p=simboluri

2 răspunsuri:
| xqDemiiLovato a răspuns:

Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion
Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion
Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea
Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc
Numarul 13 poarta ghinion.
Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc
Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine
Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani
Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat
Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta.
Este un semn de bine daca ai gasit un ac indoit.
Daca spuneti acelasi cuvant in acelasi timp cu o alta persoana, puneti-va o dorinta.
Este un semn norocos sa intalnesti un cosar. Pune-ti o dorinta cand vezi unul, pentru ca se va indeplini.
Este semn rau daca vantul ti-a daramat un gard.
La pescuit, aduce noroc daca arunci primul peste prins inapoi in apa.
Un steag nu trebuie sa atinga nici o data pamantul. Aduce ghinion.
Se zice ca nu este de bine daca aduci toporul in casa, toporul in casa este semn de rau.
Daca dai bani de luni, vei cheltui toata saptamana iar daca primesti bani de luni iti va merge bine toata saptamana.
Vei avea noroc daca joci jocuri de noroc cu carti imprumutate sau stai la masa de joc pe o batista. Iti va aduce ghinion la jocurile de noroc daca fluieri in timpul jocului sau daca iti cade o carte pe jos.
Este ghinion daca ridici o moneda de pe jos care este cu stema in sus. Daca aceasta este cu stema in jos poti sa o ridici pentru ca moneda este una norocoasa.
Iti va aduce noroc daca porti cu tine o moneda gaurita.
Iti vor aduce ghinion daca ai monede in ambele buzunare. Aduce noroc daca arunci o moneda intr-o fantana.
Aduce ghinion sa daruiesti cuiva un portofel fara nici o moneda in el.
Acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.
Imbracati ceva nou, nu spargeti nimic, nu imprumutati bani si nu faceti datorii, nu plangeti.
Se zice ca daca faci baie in ziua de Craciun vei ramane curat tot anul.
Aduce ghinion sa intri in noul an fara nici un ban in buzunar.
Aduce ghinion sa agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa.
Nu e bine ca intre Craciun si Anul Nou sa se tricoteze, sa se coase, sa se spele rufele
Este bine sa nu va gaseasca Anul Nou cu datorii, altfel veti avea datorii tot anul.
Nu trebuie sa aruncati nimic din casa in prima zi de an nou, nici macar gunoiul! E bine ca ceva sau cineva sa va intre in casa in prima zi din anul nou, nu sa iasa.
In Noaptea dintre ani poarta ceva rosu, iti va aduce noroc.
Copii nascuti de Craciun sau de Anul Nou sunt foarte norocosi.
Aduce ghinion sa porti pantofi noi de Craciun
rima persoana care va suna sau va bate la usa in prima zi din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos.
Se spune ca daca te tunzi in vinerea Pastelui, nu vei avea dureri de cap tot anul
Se spune ca lumanarea cu care s-a mers la biserica de Inviere trebuie pastrata peste an. Se aprinde in timpul furtunilor, pentru a proteja casa de pagube. Cel care moare in vinerea Pastelui, va ajunge direct in rai
Fundiii?batting eyelashes