| vRawr a întrebat:

Am o problema de natura fiziologica, pe langa problema cu cosurile si punctele negre,pe care de curand incerc sa le remediez cu argila,zeama de lamaie, zat de cafea,etc. as vrea niste remedii naturiste pentru petele rosii,acestea imi persista pe obraz si nas iar porii imi sunt intr-o oarecare masura foarte dilatati,adica am un fel de "cratere" pe obraji [sa zic asa...],gropite foarte mici cu un aspect urat,o alta problema ar fi,avand un ten gras,cum as putea scapa de ridurile de pe frunte,am niste dungi neregulate care se vad urat si o ALTA PROBLEMA ar fi punctele negre. Multumesc anticipat,cele mai bun raspuns va primi FUNDA,si va rog frumos sa imi dai remedii naturiste, ma axez doar pe acestea.

Răspuns Câştigător
| ovi16 a răspuns:

In primul rand evita sa pui pe fata sucurile de fructe si legume deoarece acestea sunt iritante intr-o oarecare masura si fac ca roseata sa persiste, poti folosi masca cu argila de 2 ori pe saptamana preparata cu apa, folosesti un gel de curatare bland, pentru ten gras care sa nu contina alcool (care are tot un efect iritant), dupa o solutie tonica cu acid salicilic de concentratie de maxim 2%,( te va ajuta in privinta rosetii si a punctelor negre), si dupa o crema hidratanta cu o textura usoara care sa nu iti incarce tenul(sa folosesti fara alcool!). Sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos, eu doar asa am reusit sa scap de probleme! Ps: daca iti place zatul de cafea il poti amesteca cu faina de malai si putin zahat si folosi pe post de scrub odata pe zi sau la 2 zile

1 răspuns:
| Alin1337 a răspuns:

Pai pentru cosuri ai putea aplica pasta de dinti inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul. Funda?big grin