| TeoriaLuiPytagora a întrebat:

Buna TPU. ( maine am teza la romana rolling eyes ). as dori si eu ce trebuie sa facem la opera lirica adica ( definitie, titlul) si mai ce. as dori toate in ordinea corespunzatoare. ( funda) si apropo RASPUNS RAPIDD

Răspuns Câştigător
| sonyaminia a răspuns:

Def opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

Caracteristici:
1)sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic,lexical,morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive,vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica,melancolica,apasatoare,sumbra,so-
lemna,plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea,monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe,masura versurilor, rima, ritm.

Figuri de stil:
Explicarea unei figuri de stil:
1)Ce figura de stil este
2)din ce este alcatuita
3)Ce imagine sugereaza
4)semnificatia ei in text idei, sentimente, insusiri ale unui personaj.

| TeoriaLuiPytagora explică (pentru sonyaminia):

Multumesc de raspuns daca m-ai putea ajuta si cu ( caracterizarea unui persona). cum se face adica ( cu ce inep, cu ce termin despre el ) ( nu trebuie prea complicat ) sunt clasa a VIII-a )

| Voluntar a răspuns (pentru sonyaminia):

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile, sentimentele, starile sufletesti prin intermediul eului liric (vocea interioara a poetului).big grin