| Guardian0 a întrebat:

Se merită să particip la olimpiada de fizică? Sunt subiecte ușoare? Sunt in clasa a VI-a.

4 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Este bine sa participi la olimpiade si concursuri la materiile care te pasioneaza si pe care le stapanesti foarte-foarte bine. Acum, daca tu ai numai note de 10 la fizica(asa cum afirmi intr-un raspuns) logic este sa-ti fi insusit la perfectie(sau aproape) materia de clasa. Acum, pentru olimpiada ar trebui sa recapitulezi toata teoria(inclusiv formule, grafice tot-tot) si sa lucrezi cat mai multe probleme complexe din culegeri, din toate capitolele studiate pana in prezent. Subiectele, la orice concurs/olimpiada/examen/simulare/test, sunt usoare pentru elevii bine-pregatiti si grele pentru cei care nu invata(nu e cazul tau, evident). Mult succes la olimpiada iti doresc!

| minnie20 a răspuns:

Depinde de ce faci tu.Cat de bine te descurci la fizica? Ai invatat fiecare lectie? Ai note bun? 10? Stii sa faci exercitiile tot?
Eu as zice sa mergi.Acum e bine sa mergem la cat mai multe concursuri.Bineinteles probabil vei face pregatire inainte cu profa de fizica nu?

| Guardian0 explică (pentru minnie20):

Da am doar de 10, știu toată materia, însă mai am două concursuri la care trebuie să particip ( unul la geografie si celalalt olimpiada de romana ). happy

| minnie20 a răspuns (pentru Guardian0):

Nu stiu ce sa zic. Daca spui ca te pricepi, incearca e weekend! Cauta pe google, sau mai bine intr-o culegere de fizica (daca ai, ar fi bine sa ai) si fa cateva teste, sau gastesti pe google subiecte pentru olimpiada la fizica. Daca vezi ca te descurci si ai timp sa repeti sa te pregatesti pentru oimpiada eu zic ca ar fi bine sa mergi. Daca nu, eu zic sa nu te complici si mai tare daca ai mult de lucru.