| Baiattt a întrebat:

Se poate ca dintr-un baiat care toata viata lui a fost timid care nu prea a vorbit deloc cu fetele si cateodata batjocorit pentru ca nu ii asa frumos sa devina fix opusu? Adica ce vreau sa spun e ca adolescentu nu arata asa bine si toata viata lui a fost timid si acum vrea sa se schimbe adica sa vorbeasca lejer cu fetele sa le tachineze daca e nevoie sa nu mai fie deloc timid sa faca nebunii etc.Adica dintr-un baiat nearatos si timid sa se schimbe intr-un baiat nearatos dar netimid, adica : El tot nearatos ii dar acum nu ii mai pasa daca ii batjocorit el tot incearca acum sa isi traiasca viata sa vorbeasca cu fetele si sa faca nebunii (la figurat) adica sa nu ii pese daca ii batjocorit si sa fuga de exemplu acasa si sa planga (asa ar face un timid), dar daca ii nearatos si netimid daca il respinge o fata de ex ii zice ca ii urat si nu vrea sa aiba deaface cu el , el sa nu plece si sa tot mai incerce etc adica sa nu-l afecteze treaba asta.

Ce vreau sa zic este daca un adolescent nearatos devenit netimid poate sa cucereasca si sa devina popular?Adica el a fost in trecut timid si habar nu avea ce sa vorbeasca cu fetele si ii era frica sa nu se faca de ras a devenit netimid adica nu ii mai pasa daca se face de ras etc fiindca nu arata asa bine , sa poata cucerii de exemplu fete frumoase si sa devina popular?!

1 răspuns:
| Supps a răspuns:

Absolut. Totul tine de mentalitate si increderea in sine.
Toti am trecut sau trecem printr-o perioada asemanatoare. Nu sunt mandru de acea perioada dar nici nu imi este rusine sa vorbesc despre ea.
Acum ceva timp si eu eram timid nu aveam incredere in mine, nu ma ingrijeam aveam o parere proasta despre mine etc. Si intr-o zi mi-am spus: "DAFUQ?!", iar de atunci m-am schimbat total, am incredere in mine, ma ingrijesc si fiindca fac asta am realizat ca pot arata foarte bine si pot face fetele sa intoarca capul, totul tine de vointa, personalitate, perseverenta etc.