| urgentr a întrebat:

Se poate duce un minor sa locuiasca intr-o tara straina(Germania) la un internat fara ca parintii lui sa locuiasca in acea tara,adica sa se duca si sa studieze acolo, nu sa se duca in vizita? Dau fundita si vot :* Multumesc anticipat! Promit sa raspund si eu la intrebarile voastre

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,poate.Printr-un acord intre parinti si conducerea scolii de care apartine internatul.Inscrierea la scoala se face cu avizul consulatului, apoi minorul se incredinteaza sub tutela unui responsabil autorizat in acest sens de conducerea scolii.Conditiile sunt foarte stricte, iar acest responsabil isi poate retrage tutela in cazul unor acte de indisciplina din partea minorului, caz in care scoala recurge la exmatricularea lui si reincredintarea parintilor.

1 răspuns:
| illusion a răspuns:

Da, se poate. Dar, doar cu aprobarea parintilor. Sunt niste proceduri destul de complicate, cei de la internat trebuie sa fie de acord. Asta in cazul in care nu te duci sa studiezi si vorbesti de statul in camin.