| alleexutsuu a întrebat:

Se presupune ca iubitul meu este ruda cu mine ..adica tatal meu este verisor cu mama lui de gradul 3 sau 2 nu stiu exact. Ma interesa daca se mai pune de la gradul 3 in sus in cazul in care vrem sa ne casatorim. multumesc :*

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Gradul 3 deja e prea un fel de ruda prea indepartata, cred ca nu ar fi nici o problema in cazul in care vreti sa va casatoriti, depinde si din ce punct de vedere privesc parintii tai situatia

| anonymous09 a răspuns:

...ciudat. de ce nu ii intrebi chiar pe parinti?

| Georg13 a răspuns:

Din cate stiu, casatoria este interzisa intre rudele de gradul I si atat...deci va puteti casatori happy

| gaby5995 a răspuns:

Eu cred ca de gradul 2 se pune.
Daca sunteti de gradul 3 si daca familiile voastre nu sunt asa de apropiate, va puteti casatori.happy