| Adelinaaa07 a întrebat:

Verișorul meu de gradul 2 are o verișoara de gradul 2(el fiind verișor cu mine prin mama lui și el cu ea prin tatăl lui)sunt ruda cu ea?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu sunteți rude de sânge.

Dacă te roade curiozitatea puteți face amândoi teste ADN la MyHeritage și vă calculează cât ADN aveți în comun.

Eu cu o verișoară de a doua avem 2.6% în comun, ne putem căsători legal dacă am vrea să avem o relație.

| Hammurabi a răspuns:

Rudă îndepărtată prin alianță. Nesemnificativ.

| cristimihailov a răspuns:

Daca maresti gradul o sa ajungi la Eva.

Daca il mai cobori un pic o sa ajungi la faptul ca de fapt Jesus iti este ruda.

Depinde de tine din pacate

| Brizbriz a răspuns:

Sora mea are o sora, cu care pot sa ma casatoresc, cat se poate de legal, fara ca cineva sa ridice o spranceana, nici macar biserica (legal e gradul 5 de rudenie, bisericesc e gradul 7)
de ce?
pentru ca imi e sora vitrega, avem numai tata in comun, iar sora ei, e tot vitrega, nu au decat mama in comun, deci nici o legatura de sange, oarecare

| 1997onur a răspuns:

Da ești rudă cu ia -_-

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu esti ruda cu ea. Poate una prin alianta foarte indepartata.

| 44mon a răspuns:

Teoretic da, dar dacă o luăm așa suntem rude toți locuitorii de pe Terra.

| Anonimul1995 a răspuns:

Prin sânge nu sunteți rude și asta contează cel mai mult!
Nu vă apropiați de verișoare nici măcar de gradul 2
Eu am avut probleme din cauza asta
M-am luat cu verișora de gradul 2 și să născut o fetiță cu boală fără leac care a trăit doar 2 ani și acum sufăr că am pierdut o
Era leit același om ca mine și asta mă doar cel mai mult
Când pierzi un copil e cel mai dureros lucru de se poate întâmpla în viața unui om!
Deci nu vă jucați cu neamurile!
Nici afaceri nici căsătorii!

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul1995):

Eh, ai avut ghinion, nu e vina ta. Conceptia e ca o loterie, din oameni sanatosi poate iesi un copil bolnav si din oameni bolnavi poate iesi copil sanatos.