| Alice_6278 a întrebat:

Se spune ca Omul are multe daruri, Dar el mereu e nemultumit... Cum credeti, ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| Alle_1389 a răspuns:

Multi zic ca omul are rolul de a perpetua specia.cam sec.Rolul omului, initial, era de a slavi creatia Creatorului, dar, dupa cum vedem toti, am clacat in a ne indeplini misiunea.Asa a vrut Creatorul. A facut cerul si pamantul, cu tot ce vezi in ele, pentru a ne bucura pe noi, creatia lui. Dar noi oamenii suntem niste increati.Asta am devenit. Ia exemplu vechii greci, egiptenii sau romanii.Au construit atatea.Care mai exista si astazi.Noi ce construim? In afara de a distruge ce au construit cei dinaintea noastra...nimic.Preocuparea noastra este de a ne face existenta mai usoara, ca si cum darul vietii ar fi o povara...Nu ne pasa de cei ce vor veni dupa noi, de copiii nostri, de copiii copiilor nostri.Trist.Prea putin sunt cei care fac ceva mai mult decat umbra pamantului.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Omul are un singur dar esential:Unicitatea data de viata.In rest, isi formeaza calitati. Oamenii nu se nasc cu calitati si defecte, se nasc curati.Dobandirea unei calitati poate fii intinata de o experienta nefasta, la fel cum un defect poate izvori dintr-i calitate. Cel mai de pret dar al omului care si-l dobandeste singur este omenia

| Victoria a răspuns:

Cu cat are mai mult, cu atat vrea mai mult. Asa e omul.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Se refera ca omul are aproape tot ce isi doreste, dar nu stie sa pretuiasca si mereu isi doreste mai mult.

| SeNyS a răspuns:

Nemultumitului i se i-a darulwinking