| mentholinks a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu e capabil sa inteleaga omul? Poate veti spune ca El l-a creat dar ganditi-va ca Dumnezeu nu poate trece prin ce trece un om.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E capabil sa inteleaga in mod perfect omul pentru ca s- a intrupat in persoana lui Iisus Hristos, dupa cum spune Scriptura-" Caci n-avem un Mare preot care sa n-aiba mila de slabiciunile noastre ci unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacar.( Evrei 4: 15)

| halogen001 a răspuns:

Zeul e un personaj de poveste, deci nu se pune problema ca un personaj sa aibă rațiune și sentimente.
Rațiunea și sentimentele sunt specifice viețuitoarelor și au ca efect adaptarea mai buna a viețuitoarelor la mediu. Selecția naturala favorizează apariția rațiunii și sentimentelor care sunt parte din programul pe care-l executa viețuitoarele în existenta lor efemera.
Dacă ar exista un zeu atotputernic și nemuritor, atunci acesta nu ar avea nevoie de rațiune, voință și de sentimente pentru ca orice ar face nu e afectat cu nimic și nu pățește nimic. Omul pentru un asemenea zeu e nimic și zeul nu are de ce sa fie interesat de om sau sa îl creeze pe om și mai mult decât atât zeul nu are nici rațiune, voință sau sentimente pentru ca ii sunt complet inutile. De aceea, dacă ar exista un zeu atotputernic și nemuritor, acesta nu ar avea nici cum și nici de ce sa înțeleagă omul.
Natura fără a avea voință, rațiune, sentimente sau interes pentru om a creat omul. Natura e creatorul a tot ce exista, iar zeul e o invenție primitiva a omului mincinos și viclean utila pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

| TheStrategist a răspuns:

Creatorul își înțelege creația. La fel ca atunci când un om creează un robot.