| PRINCESS_8640 a întrebat:

Se zice ca uleiul de masline e bun demachiant, ma dau si pe ochi cu el ca sa imi scot rimelul?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Il poti folosi la fel de bine si pentru ochi, fiindca nu are niciun efect negativ. Eu numai asta folosesc atunci cand ma machiez (adica destul de rar) si este, intr-adevar, cel mai bun ca si demachiant.

| yellowalien a răspuns:

E cel mai bun demachiant, eu nu ma demachiez decat cu ulei de masline. Iau o discheta de vata, o umezesc cu apa si apoi pun putin ulei de masline pe ea. In prealabil dau cu apa pe fata, ca sa se inmoaie putin machiajul, apoi incep sa curat usor cu discheta.
Si da, curata foarte bine si rimelul, chiar as spune ca mai bine decat demachiantele clasice. Pe langa asta, spre deosebire de demachiant, uleiul de masline nu are niciun fel de ingrediente nocive, ba mai mult, hraneste tenul foarte bine. Daca te demachiezi seara, nu conteaza ca fata ramane putin uleioasa, se absoarbe peste noapte in piele.

| PRINCESS_8640 explică (pentru yellowalien):

Dar daca am cosuri, puncte nergre si putin tenul gras?
la tine cred ca e curata fata, citi ani ai?

| yellowalien a răspuns (pentru PRINCESS_8640):

Am 20, ce-i drept nu am avut niciodata prea mari probleme cu cosurile. Oricum, uleiul curata foarte bine porii pielii. In caz ca tenul ramane gras, oricum dimineata te speli pe fata, asa ca nu-i bai. Mai degraba iti dauneaza demachiantul, care curata excesiv si usuca pielea, fortand-o sa produca si mai mult sebum ca sa recupereze cantitatea pierduta.
Eu zic sa incerci, nu ai ce pierde!

| iuliapintea a răspuns:

Nu stiu daca e bine sa te dai la ochi cu el dar daca ai tenul gras sa nu-l folosesti ca si demachiant, parerea mea.