| Cristea a întrebat:

Simt nevoia sa ma descarc. Nu pun aceasta intrebare pentru funda, vot sau ce or mai vrea unii, o pun pentru a ma descarca, altfel o sa ma buseasca plansu.
Am 18 ani si permisul luat de 3 saptamani aproximativ. Intotdeauna mi-am dorit permisul, nici nu mai tin minte cati ani aveaaam cand am inceput sa imi doresc asta. Am reusit dupa mult timp in sf sa fac si eu scoala ( mare parte platita din banii munciti de mine) si am luat permisu(din prima). Aici vine partea urata: nu fac parte din vreo familie de cine stie ce bogatani dar nici sarantoci nu suntem. Ne descurcam si noi ca multi altii. Mama e ok si nu imi pune interdictii decat necesare, dar tata...cu tata am o problema. El este mai "old school". Pur si simplu nu vrea sa inteleaga anumite chestii. Sa va spun mai pe concret: se discutase in familie ca eu nu o sa iau permisu ca sa ma plimb etc. Odata luat permisul va dati seama. Dimineata l-am luat, seara am iesit cu prietenii la plimbare ( pe benzina mea). Am plecat de acasa pe la 7. La ora 10:00 cand a ajuns tata acasa m-a sunat si mi-a spus sa vin de urgenta acasa ca sa nu vina el sa ma aduca. WTF?! nu ii cerusem bani de benzina, mama a fost 100% de acord sa ies, el era la munca. Mi-a facut un scandal monstru :"ce tu ti-ai luat permisu sa iesi la mama naibii" "eu cand eram ca tine...". Pe scurt morala a fost : nu am cumparat masina ca sa te plimbi tu?(ATUNCI DE CE MAMA NAIBII AI MAI LUAT-O?!). A trecut faza, am fost bosnuflat ceva timp. Peste vreo 3 zile ii cer dacia sa ies in oras (mentionez ca avem o dacie si un opel, initial iesisem cu opelu). A zis ca e >ok(repet-combustibilul a fost din banii mei). De vreo 2 ori am mai iesit cu dacia si nu mi-a zis nimic. Dupa aceea m-am cam lasat ca a inceput scoala si nici bani nu prea mai aveam.
Astazi, am fost la meditatie de la ora 6. Daca s-a nimerit opelu in poarta l-am luat. Odata sfarsita meditatia la 8 am dus 2 colegi acasa(sa zicem 10 minute de mers prin oras) si am venit acasa. Odata ajuns ma iau ai mei la intrebari:"ha. unde ai fost... ce ai facut?!" evident mi-a sarit si mie tandara "ce naiba ma luati asa unde credeti ca am fost?! am fost sa duc 2 colegi acasa". Atat mi-a trebuit ca a si inceput scandalu:"ce tu te-ai vazut cu permisu in mana si faci taximetrie?!" Era poate pentru prima data in o saptamana cand pusesem mana pe masina pentru interes propriu (asa ca ma trimite mama in diverse locuri asta nu se pune). Ditamai scandalu iar din partea tatalui ...si i-am zis si eu"de ce faci asa cand stii bine ca nu ti-am cerut niciodata bani de benzina". Stiti ce mi-a zis? "Da dar nu te poti plimba pe un bidon de benzina prin oras. Ce poate rezulta de aici de cat rautate. Nu pot sa imi imaginez un argument logic pentru care imi interzice sa ies sa ma plimb cu masina. Am juma de clasa cu permis dar nu am auzit pe niciunu sa aiba asa interdictie. Sunt praf de suparare, nu pot, nu pot sa imi imaginez de ce? de ce trebuie sa faca asa? e normal?! De fiecare data cand ma cert cu el imi doresc sa plec, sa termin odata liceul sa ma duc la facultate sa nu il mai vad. Poate asa o sa realizeze si el. Va multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi pana la capat. O seara buna!

5 răspunsuri:
| Andrrr a răspuns:

Waw.Ce aiurea.Mi se mai intampla si mie ca parintii mei sa ma trateze ca un copil si gandesc exact ca tine, dar sunt si momente bune. Poate ar trebui sa discuti cu ei si nu stiu sa ajungeti la un acord sa ii spui si varianta ta sau cel putin tatal tau sa-ti aduca un argument cu adevarata bun pentru care se comporta asa.Pana la urma ai si tu drepturi.

| 95Cosmin a răspuns:

Ti-am citi povestea, imi pare rau de tine pentru ca tatal tau nu te intelege.Cateodata si eu vreau sa nu il mai vad pe tatal meu dar dupa imi trece. Bafta in continuare la liceu si la facultate happy

| Pinky06 a răspuns:

E cam aiurea sa ti se intample asa mai ales ca baiat. Am inteles ca nu prea poti discuta cu tatal tau pe tama asta pentru ca are idei invechite, dar totusi poate vreodata cand va puneti l masa sau cand il vezi mai linistit ai putea sa incepi o dicutie cu el calma prin care sa ii explici ca asta e tot ce ti-ai dorit cel mai mult si acum ca s.a implinit si mai ales ca poti (pentru ca ai masina) nu intelegi de ce nu te poti bucura de ce ai realizat? Sau macar sa incerci sa faci o conventie cu el, ca nu in fiecare zi dar macar la sfarsit de saptamana sa ai si tu dreptul sa iesi sa te plimbi cu prietenii, dar fara certuri si scandal. Nu stiu ce sa iti zic mai mult dar o discutie calma si fara nervi cu tatal tau cred ca ar ajuta.

| FrozEenSoul a răspuns:

Salut, Nici eu nu ma inteleg cu tata, am 15 ani. Si eu vreau sa i-au permisul, dar nu o sa ma plimb cu masina lui ca nu vreau eu, uneori ma enerveaza de imi vine sa ii fac praf rotile sa vedem ce mai face, stiu cum te simti. Daca ai un prieten bun, ai putea sa pleci 2 zilewinking ca sigur o sa iti simta lipsa si sa te pretuiasca asa cum esti. Pe fiecare il atinge la suflet daca copilul lui nu ar fi acasa. (ai grija sa nu sune la politie sau mai stiu eu ce happy ) Baftawinking

| CHryStine a răspuns:

Hei! buna am citit cu mare atentie povestea ta...stiu cum e cu chestiile astea...si eu mai patesc chestii dintr-astea cu tata care e pe ''stil vechi'', noroc ca o am pe mama si ma mai ajuta cand vreau sa ies pe afara.Chiar daca parintii cred ca ne cearta si ne pedepsesc numai pentru binele nostru, se inseala. Sper sa iti poti rezolva probleme cu ai tai! Admir mult faptul ca ti-ai platit scoala de soferi din banii tai si nu ai asteptat sa iti dea bani ai tai, cum ar fi facut altii.Bafta in continuare la scoala si sper sa intri la facultatea dorita!:*