| Rafailalexandru2000 a întrebat:

Sistem de ranking pentru Universitatiile din Romania.
Salut! Care credeti voi ca ar fi cei mai importanti idicatori de ranking pentru un sistem de ranking pentru universitati? Am nevoie pentru un proiect, mi-as dori ca proiectul sa arate asa: https://www.igauge.in/ratings. Impreuna cu echipa mea, am gasit pana acum:

1. Rata de angajare dupa terminarea universitatii.

2. Facilitate de angajare dupa terminarea universitatii.

3. Diversitatea profilurilor universitatii.

4. Acreditarea universitatii.

Multumesc!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile astea sunt deja facute de publicatii specializate.
Factorii amintiti de tine mi se par absolut irelevanti.

Nu vad ce treaba au facilitatile de angajare, alea trebuie sa le creeze angajatorul.
Diversitatea profilelor? Pai cum compari Univ Bucuresti cu Universitatea de Medicina care e specializata? Sau cu ASE?

Creditarea? Pai nu sunt toate acreditate?

Uite aici niste factori realisti

reputatia in mediul universitar - 40%

reputatia intre angajatori - 10%

raportul dintre numarul de studenti si cel de cadre didactice - 20%

citari per universitar - 20%

ponderea cadrelor didactice internationale - 5%,

ponderea studentilor internationali - 5%