| Jojolina1234567 a întrebat:

Slabesc daca sar coarda? Daca da in cat timp(saptamani)? Dar cate minute trebuie sa sar ca sa slabesc pe zi? Vreau sa scap de burta. DAU FUNDA LA CEL MAI RAPID SI BUN RASPUNS!

Răspuns Câştigător
| jaguarxkr a răspuns:

Avand in vedere ca am practicat box de performanta cca 9 ani iti dau un raspuns foarte avizat. In mod cert sarind coarda consumi o cantitate uriasa de calorii, aceasta miscare antrenand practic toti muschii, incepand de la gambe pana la muschii fetei. Foarte important este insa ritmul in care sari coarda. Eu spre exemplu care am o mare experienta in a sarii coarda intr-o ora dau peste un kg jos. Dar, ca sa ai o eficienta maxima te sfatuiesc sa iei in seama urmatoarele: trebuie sa fi imbracata cu haine similare> tricou bumbac cat mai strans pe piele, izmene bumbac (nu este o gluma) pe care le bagi in ciorapi ca sa fie etans, apoi de preferat este sa ai un trening de fas, ceva impermeabil, astfel pe langa caloriile consumate natural aduci un aport de consum si prin transpiratie. Important de asemenea este sa iei o aspirina inainte cu 30 min de a face acest antrenament. pentru mine alergarea si coarda erau pe primul loc in a ma ajuta sa intru in categorie (adica sa slabesc). Slabeam si 2kg la un antrenament dar asta doar daca ai rezistenta suficienta poti reusii. Asa cum am mai spus conteaza foarte mult ritmul. Esti pe drumul cel bun in ceea ce priveste slabitul. Sper ca ti-am fost de folos, pentru alte sfaturi imi poti scrie la id unforgiven3500@yahoo.com