| Tricksy a întrebat:

Spuneti-mi ce pot sa fac. In vara fac 16 ani iar parintii nu ma lasa sa ies cu prietenii mei decat maxim o data pe luna si atunci nu am voie decat pana la ora 4 ca cica "le e frica sa nu ma omoare cineva pe strada" straight face. La petreceri sau concerte nu ma lasa nici in cazul in care vin prietenii mei cu parintii lor. Nici macar la scoala nu primesc bani nici macar de mancare. Doar 2 lei pentru a ma intoarce cu autobuzul. De excursii cu clasa nici nu mai spun. Nu pot face absolut nimic. Ce as putea face, nu au absolut deloc incredere in mine.

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ce sa faci, muta-te din Afghanistan.

| MariaDD a răspuns:

Vorbeste clar cu ei, asuma'ti riscul si fa ca tine...o sa se obisnuiasca cu asta

| Jorah a răspuns:

Iti cumperi o alta viata.

| Guildo a răspuns:

Ai deja o varsta, nu mai esti un copil de inaltimea unui scaun. Trebuie sa realizezi ca ai ajuns la punctul in care poti sa ii provoci la o discutie si sa l-e arunci niste argumente puternice. Nu o sa aiba ce sa faca, doar daca folosesc forta si atunci tot tu iesi invingator, daca stii cate ceva despre drepturile copiilor. Nu te lasa manevrat ca si o marioneta, trebuie sa pui piciorul in prag, dar nu sa exagerezi, tot ei sunt parintii tai si raspund de tine, doar ca ai nevoie de mai multa libertate. Dar poate ai facut tu ceva care i-a facut sa isi piarda increderea in tine.