| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog de la ce a decedat Mihai Eminescu?

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

De la depresie a inceput boala lui iar la urma a innebunit... si asa a murit.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A fost internat la spitalul de nebuni, dar el a murit de SIFILIS

| ici3 a răspuns:

Nu se stie exact, oricum a fost otravit cu mercur, a innebunit un pic, a fost lovit cu un lemn in zona occipitala. Nu a avut sifilis, se spune ca a fost un pretext pentru a i se aplica tratamentul cu mercur. Se fac demersuri pentru deshumare si pentru o autopsie exacta...dar...mai avem de asteptat

| costeamihai692 a răspuns:

Ar putea fi din cauza unei afectiuni
mintale, chiar ieri am avut un referat despre el. Ce zici imi dai funda te rog! Sau poti cauta pe Wichipedia.