| night_crawler a întrebat:

Stau si ma intreb cateodata ce poate sa scrie fetele in jurnalul lor? ...de ce tin atat de mult ca jurnalul sa nu fie citit de nimeni?

Răspuns Câştigător
| thehope a răspuns:

Pentru ca jurnalul e un alt fel de a te descarca... vorbesti practic cu...tine...si asa cum ai vorbi cu o buna prietena si nu vrei sa spuna toate problemele tale si altora...asa e si cu jurnalul...in care scrii tot ce simti, ce te apasa, ce te macina... durerile si bucuriile tale...
Cand simti nevoia sa spui cuiva ceva si stii ca nu o poti face pentru ca nimeni nu te asculta sau nu ai incredere sa o spui nimanui... apelezi la jurnal.plus ca daca ar putea fi citit...nu s-ar mai numi "intim"...

17 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu am un jurnaaalsmug
Dar il am in pcsmug ca sa nu il gaseasca nimenibig grin.Scriu in el cam la doua zile...cand am timp si cand imi aduc aminte...Scriu gandurile mele, ce ma framanta, ce s-a mai intamplat. Uite, daca vrei iti si dau o bucatsica din jurnalul meubig grin
"Mi-e dor... Mi-e dor de acele zile de mai...acele zile minunate de primavara in care totul era special...totul plutea.Era minunat.Adoram sa merg la scoala numai ca sa il vad pe el...Sa ma ciocnesc de el, sa interactionam... Dar nu pot aduce acele momente unice inapoi.Nu pot! Si sufar...sad Voi continua mereu sa sufar...pana la un nou inceput...care totusi eu simt ca nu e aproape.:-

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Sunt chestii foarte intime care nu le poti spune oricui, eventual doar celor mai buni prieteni happy ...vai n'am mai tinut un jurna de pe clasa a 8-a laughing...am crezut ca fac pe mine de ras cand l'am citit... e o amintire placuta...gandeste'te daca am ras acum cu pofta cum o sa fie cand o sa am 40 de ani si o sa'l citesc si o sa'mi amintesc toate astea laughing ...imi pare rau ca nu mi-am facut alt jurnal pentru ca momentele de acum nu as vrea sa le uit niciodata happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca e un jurnal intim, acolo sunt gandurile lor, acolo e descrisa prima privire cu subinteles, prima strangere de mana, prima dragoste, primul sarut, prima deziluzie, suferinta...

| Ana a răspuns:

Eee ai vrea u sa stii ce scriu fetele in jurnal :->
am vrut sa-mi fac si eu jurnal da scriam o zi, doua si dup aia imi era lene sa mai scriu laughing
da poate ca si unii baieti au jurnal big grin

| juniper a răspuns:

Pentru ca e un mod de a tine un secret, daca nu vrei sa-l spui nimanui, il scrii in jurnal, fara ca nimeni sa stie.

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Gresesti mult!
Jurnalul mai este citit de o persoana! De cea mai buna prietena!
Eu scriu de cine imi place, ce am facut in x zi, scriu exact ce am in cap pe moment big grin.
Varu si fratele meu au citit un jurnal de cand eram a 3 a rolling on the floor in ziua aia vb doar despre Horia [horia un baiat care imi placea ]
Imi amintesc ca ziceau si de nu stiu ce de un autor horia chatterbox
Eu ma strambam la ei si mama si verisoara mea nu intelegeau dc laughing.
Apropo, tu ai vrea ca cele mai ascunse ganduri ale tale si secrete sa fie aflatewinking?

| den a răspuns:

Jurnalul e cel mai bun prieten...eu scriu tot ce simt, toate trairile mele pe care le am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aveam jurnal cand eram in scoala, scriam acolo toate secretele mele, trairile, tot ce imi trecea prin cap.Am renuntat la jurnal cand am prins-o pe mama cautandu-l, nici in ziua de azi nu imi place sa imi fie invadata intimitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalul reprezinta insemnarea unor ganduri, a unor sentimente sau trairi, a unor intamplari personale, intime. E o scriere la persoana I pentru persoana I! De ce ar fi atunci una publica, in afara de situatia in care posesorul doreste publicarea? Nu e vorba de sexul autorului, nici unui baiat nu i-ar placea sa-i fie citit jurnalul!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista persoane care au asa ceva?straight facelaughinglaughinglaughing
Aveam si eu cand eram mai mica ORACOL din alalaughing, da` jurnal:-s...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu nu am jurnal, insa sunt fata si iti pot raspunde la intrebari.
Suntem fete! Ce am putea scrie in jurnal? Lucruri despre noul baiat din scoala, care arata super; chestii despre colegul de banca care iti face ochi dulci; despre cat de rau te simti acum ca prietena ta este cu fostul tau iubit; este un fel de a te descarca cuiva care intelege ceea ce spui, si care chiar daca ar vrea sa ii spuna altciuva, nu poate. Este un bun fel de a vorbi cu tine insusi, de a discuta, fara ca cineva sa stie ce scrie acolo, este ca o carte in care iti povestesti viata, o autobiografie mai bine zis. care peste muuuuulti ani, va ajunge in mainile tale si iti vei aminti de lacrimile varsate pe foile jurnalului, de pozele inscriptionate cu fel si feluri de inimioare, despre cat de naive eram in copilarie, si despre cat de usor cadeam atractiei baietilor.
Pai, fetele tin mult la jurnalul lor, fiindca aici sunt chestii intime, lucruri pe care numai tu le stii, si care nu ti'ar placea sa le afle altcineva. Este prietenul in care ti'ai depus toata increderea. O fata + un jurnal = ( multe variante) ======
1. Un ocean fara valuri;
2. Un prieten credincios;
3. O sfoara fara noduri;
4. O fotografie fara greseli;
5. Un caine ce nu moare si care nu latra;
6. Un site perfect.

Imi aduc aminte ca am vrut odata sa imi scriu un jurnal. insa nu am mai scris. pentru ca ma simteam presata ca odata si odata cineva il va deschide si va citi ce e in el... Si m-am lasat...

Chiar atat de mult te intereseaza ce scriu fetele in jurnal?
De ce? Ai vreo sora care are un jurnal si ai vrea sa il furi, dar sa ai habar de ce scrie in el? Sau ce?

Oricum sper ca te'am putut ajuta, si iti multumesc ca mi'ai redat zambetul pe buze.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu detin asa ceva. insa nu apelez la el zilnic...ci atunci cand simt nevoia sa ma descarchappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa katzi trece...curioshi mor repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt o fata in clasa a8-a si am un jurnal. Iti spun eu ce scriem in ele.
NU E TREABA TA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.nu stiu ca eu azi pe datade 8. 12. 2010 am primit jurnal chiar sa vad ce se scrie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca are secrete si nu vrea sa le citeasca nimeni de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele au un Jurnal personal nu daca arata cuiva nu maii e jurnal nu?:*