| catalina1222 a întrebat:

Stie cineva care e greutatea,,ideala" la o inaltime de 1, 66-1,68. ( Am 14 ani.)? FUNDAAA**

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

S-ar spune că greutatea ideală unei fete este înălțimea acesteia minus 10.
Drept exemplu să luăm înălțimea ta:
(1,) 68 - 10 = 58 kg
*Ce este în paranteză (1,) îl omiți, pur și simplu nu îl pui în calcul.
Iar din acest calcul ar trebui să vezi câte kg ar trebui să ai.
Deci, așa-zisa „greutate ideală" pentru fetele cu înălțimea de 1, 66-1, 68 este de 56-58 kg.

6 răspunsuri:
| Wut a răspuns:

| mimiwewem a răspuns:

58 kg.

| alexs99 a răspuns:

Greutatea ideala este de aproximativ 50 de kilograme.

| SimonaCristina a răspuns:

Am cautat intr-un tabel si scrie ca ar trebu sa ai aproximativ 50 si ceva de kg. Cam 52-53. Fundy?

| stephanixx a răspuns:

Depinde si de tine, dar daca ai 1, 66 ar trebuie sa ai in jur de 50 nu 70 pentru ca dupa aia o sa iti para rau. Eu am 15 ani si 1, 70 m si 54kg sunt bine pentru ca ma simt bine, dar ar fi bine sa mergi al un nutrtionist care sa te faca sa intelegi ce e bine sa manaci si sa umble la phisicul tau sa te faca sa intelegi si vei slabi usor, dar daca nu vrei sa mergi al doctor sa mult sport renunta la grasimi si bea multa apa.
Sper ca te-am ajutat!

| catalina1222 explică (pentru stephanixx):

Eu am 53 de kilograme si nu eram sigura daca e bine.