| MorenytaShuttUp a întrebat:

Stie cineva daca buletinu de 18 ani se face cu unu dintre parinti sau nu?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Tot cu părinţii. Până nu va fi casa pe numele tău sau vei avea casă proprie, vei avea nevoie de unul dintre ei. Când îţi faci cartea de identitate trebuie să aduci dovadă că stai la adresa care va fi trecută pe ID. La 14 ani e uşor că eşti minor, la 18 trebuie să semneze un titular al actelor pe casă că te ia în primire. Poţi să ai şi 40 de ani. Nu contează. Trebuie să fie pe numele tău.

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu stiu ca buletinul (cartea de identitate) este valabil 10 ani. Asa ca daca l-ai facut la 14 ani, va trebui reinoit la 24 de ani. Scrie pe el data valabilitatii. Doar daca ti-ai schimbat numele sau l-ai pierdut/deteriorat/furat se face din nou. Atunci actul de proprietate trebuie obligatoriu. Dar ...la 18 ani esti major, nu mai e nevoie de parinti!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Elianna):

GRESIT; Mai nou la 18 ani schimbi cartea de identitate.

| Admunssen a răspuns (pentru Elianna):

Pentru tineri, buletinul nu mai este valabil 10 ani.

| Gizăz a răspuns (pentru Elianna):

Aşa era acum vreo zece ani şi mai bine. Eu am 25 şi anul trecut abia l-am schimbat prima dată pentru că am fost printre ultimele generaţii care a prins legea veche. Acum e 14-18, 18-25 şi abia după din 10 în 10 până la 65, când îţi rămâne definitiv. După legea nouă aş fi fost deja la al treilea buletin azi.

Gândeşte-te că e logic cum e acum. Între 14 şi 24 de ani fizionomia ţi se schimbă incredibil. Eu aveam o moacă în cel vechi de nu mă recunoşteai.

| Elianna a răspuns (pentru Gizăz):

Multumesc pentru lamuriri. Chiar nu stiam. Dar aflam oricum, ca luna asta trebuie sa-mi schimb buletinul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartea de Identitate (buletin nu se mai facewinking ) la 18 ani se face cu parintii daca locuiesti la ei. Daca ai propria casa nu trebuie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Adica sa te insoteasca unul din parinti?
Tu, printre alte acte trebuie sa aduci dovada cu adresa unde stai.Care probabil e numele parintilor..In rest poti merge si singurel.

| Gizăz a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu l-am schimbat anul trecut şi a trebuit să vină unul dintre părinţi cu mine să semneze că mă ia în primire. Aşa merge treaba.

| JustStitch a răspuns:

Poti sa il faci si singură! happy

| Claudia333 a răspuns:

Cu parintiihappy

| buburuza0111 a răspuns:

Desigur