| Loly a întrebat:

Stiti cumva cum as putea sa imi indrept parul fara placa? Exista vreo solutie?

9 răspunsuri:
| Daniella a răspuns:

Buna.Cat de mare ai parul?

Eu sunt tunsa bob si uneori ca sa imi stea drept ma usuc cu capul in jos, apoi imi prind parul intr-o coada, cam in mijlocul capului.Si cand ii dau drumul sta drept.
Sper sa iti fie de folos :*

| lyrics a răspuns:

Este si ceara pentru indreptat parul.
dar nu stiu cat este de buna.
incearca cu feonul si peria rotativatongue

| perro12 a răspuns:

Poti folosi un balsam de intreptare a parului, doar ca este temporar

| Ioana1984 a răspuns:

Metode de indreptat parul
De când e lumea si pamântul femeile cu parul drept ar dori sa-l aiba ondulat iar cele cu parul cret ar voi sa-l aiba drept. Din fericire, exista metode pentru a le multumi pe toate si coafezele îsi câstiga pâinea pe baza eternei nemultumiri a femeilor.
Metodele de încretit parul sunt destul de cunoscute: permanent, bigudiuri, ondulator. Dar cum ramâne cu tehnicile prin care se obtine acel par întins atât de dorit de femeile cu onduleuri naturale? Aceste tehnici exista, de la clasica placa de întins pâna la permanentul invers. Iata câteva dintre ele:

- Tratamente cu ulei încins: nu numai ca întind parul dar îl si hranesc prin continutul lor de vitamine si proteine. Uleiul încalzit se aplica pe scalp si pe podoaba capilara; capul este acoperit cu o punga pentru ca uleiul sa actioneze o perioada îndelungata înainte si a nu se raci instantaneu.

- Peria si feonul. Dupa ce-ti speli parul aplica balsam pe care sa îl lasi sa actioneze timp de un sfert de ora. Apoi usuca-ti parul cu feonul ajutându-te de o perie deasa, rotunda si mare pe care sa o plimbi pe toata lungimea începând de la radacina si pâna la vârfuri.

- Îmbalsamarea termala: este o metoda artificiala de îndreptat parul realizata de specialisti. Înainte de a trece la operatiunea propriu-zisa se aplica pe par un balsam care sa-l protejeze. Apoi se aplica diferite substante de îndreptat si se foloseste o placa speciala. Tratamentul este destul de costisitor dar si rezultatele sunt de lunga durata.

- Placa de îndreptat, folosita pe parul uscat, cu efecte de scurta durata (pâna la urmatoarea experienta umeda a parului) si destul de daunatoare pentru sanatatea podoabei capilare daca aceasta nu este protejata cu balsamuri si sprayuri speciale.

Asadar, daca ai parul cret si nu-ti convine acest lucru ai la dispozitie diverse solutii pentru a remedia situatia. Trebuie sa insist totusi sa nu-ti pui în pericol podoaba capilara pentru un moft si sa ai mereu în vedere ca exista milioane de femei cu parul drept care te invidiaza.

| KryssuxD_9221 a răspuns:

Ai putea cu feonul, dar depinde ce fel de par ai happy

| andre2726 a răspuns:

Fixativ spray sa spuma nu stiu cat de bine merge da cred ca ii ok

| andre2726 a răspuns:

Incearca cu fieru de calcat :dlaughing:d

| Aidutsss a răspuns:

O prietena de-a mea a incercat cu feonul... si nu si-a ars parul (nu stiu cat de sanatos e pentru par)

| Andrevia_1205 a răspuns:

Instayler de la teleshopping happy

:*