| XatomisX a întrebat:

Stiu ca multi au porecla,, omul" laughing ce insemna de fapt aceasta porecla? si cand se pune? ca nu oricine obtine porecla asta

3 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Omul poate semnifica capetenia, seful dintr-o organizatie. Poate insemna ca cineva il apreciaza. Poate ai auzit expresia in engleza : You're the man! Asta semnifica admiratie fata de cel caruia i se adreseaza, este apreciat intr-un anumit domeniu de activitate, etc.Intelegi tu.

| SimionAlexandru a răspuns:

Depinde, ce se afla in mintea fiecaruia laughing Ce reprezinta un "om", pentru tine?
Uneori suna amuzant laughing
Pentru mine "Omul", mai inseamna si "Blegul"

| SANDRA25 a răspuns:

In general poreclele nu au sens si probabil vei avea si tu una