| Alexandra_7209 a întrebat:

Stiu ca sunt o multime de intrebari asemanatoare cu a mea, dar va rog irositi-va 5 min pentru a o citi si a-mi da un sfat si mie. Am o problema in alegerea profilului de liceu.
Imi place romana, si chiar ma descurc, in schimb la mate cam scartai. Ador engleza si franceza, dar urasc latina. Cu geografia si istoria nu ma impac prea bine, adica am eu note si medii mari, dar nu-mi plac aceste 2 materii. Iar biologia, chimia si fizica astea chiar nu ma atrag deloc.

In aceste conditii, ce ma sfatuiti sa aleg?

MULTUMESC ANTICIPAT! :*

4 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

Pai, din 2 rele, alege-l pe ala mai mic. la filologie matematica, fizica si chimia se fac la un nivel foarte usor.adica inveti chestiile de baza. in schimb vei face foarte multa romana si limbi straine. cat priveste latina, sa stii ca nu e chiar asa de rea. iar mitologia este extraordinara. ca atare ai de ales: ori te duci la real si scapi de latina dar faci mate si fizica de-ti iese pe nas. ori te duci la filologie si scapi de mate si fizica si chimie dar vei face latina.cantareste argumentele pro si contra.

| Sebi53 a răspuns:

Ce it place doar nu esti robot ca sa iti aleaga alti viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce nu-ti plac stiintele exacte te sfatuiesc sa mergi la un profil de uman. ai de ales dintre filologie sau stiinte sociale, dar pentru ca nu-ti place latina eu cred ca ar fi mai bine sa mergi la stiinte sociale (unde faci o ora pe saptamana) deoarece la filologie se da teza la latina. si eu sunt la profil de stiinte sociale din motive asemanatoare cu ale tale si fac 2 ore de mate, 2 de fizica, una de chimie, una de biologie, 2 de geografie si 2 de istorie. engleza fac 6 ore, fiind la un profil de bilingv engleza, iar franceza 2 ore. sper ca te-am putut ajuta happy

| MusicMyLife a răspuns:

Ce iti place tie.nu ne intreba pe noi deoarece gusturile nu se discuta big grin