| julietta25 a întrebat:

Suferă cineva pentru prieteni deoarece nu are? Se simte cineva singur deoarece nu se poate destăinui cuiva, sau spune cuiva ce îl apasă? Simte cineva ca suferă de singurătate sociala? Eu asta simt...????

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, chiar deloc!

| siriusblack98 a răspuns:

Tu nu esti aia care vrea sa il faca pe un baiat pe care cica il vede doar ca pe un frate dar el o iubeste sa fie iar bff ul ei? laughing) Ironic, isn't it? Anyway, eu personal nu sufar dupa prieteni/validare sociala sau comunicare. Consider ca nu am prieteni, am doar cunostinte cu care vorbesc ocazional din cauza a ceva ce ne leaga ( pasiuni comune, fosti colegi de munca/scoala etc ) dar prieteni nu am avut niciodata pentru ca nu am dorit sa imi fac si nu regret sa stii. Adica de oameni care sa ma asculte din cand in cand doar cu speranta sa termin mai repede ce am de zis iar apoi sa le fac cinste cu o bere si un gratar ori sa le fac orice fel de alt serviciu nu am nevoie. Prefer ca momentele de singuratate sa mi le petrec dormind, facand sport, citind, invatand o limba straina, muncind prin curte, reparand masina etc. Tine minte de la mine un lucru, un om care isi tine in permanenta mintea ocupata cu ceva, nu are timp pentru astfel de ganduri depresive. O minte plictisita este foarte periculoasa din multe, multe puncte de vedere pe care nici nu am putere sa le insir aici. Mie unul imi este frica de propria persoana atunci cand NU am ceva de facut. Cat timp sunt ocupat, stiu ca mintea mea nu v-a incepe sa o ia pe aratura cu fel si fel de ganduri/scenarii/auto-reprosuri. Asa ca stay busy!

| Miruna333 a răspuns:

Sunt atatea persoane, singur nu esti. Vorbeste cu un psihoterapeut