| Spirithire a întrebat:

Sunt adolescent am 14 ani, si ma masturbez de vreo 3 ori pe saptamana (de obicei 2 ori pe zi si peste inca 3 zile inca odata) Vreau sa stiu daca pot pati ceva, sau daca imi va afecta viata sexuala

DAu funda + vot

Răspuns Câştigător
| oAnna a răspuns:

Bineinteles ca 'poti pati ceva', Exista cazuri reale de oameni care au practicat aceasta forma de auto-satisfacere sexuală si care au avut de suferit din pricina unor boli si afectiuni provocate de ea. Lucrul acesta este cea mai mare dovadă ca masturbarea nu numai ca nu este normală, ci ca are si repercursiuni grave asupra sănatatii omului, cu cat ea este practicată mai des si pe o perioada mai lungă de timp. Lichidul seminal (sperma) este formata din diferite minerale si vitamine. Spre exemplu, ea contine proteine, calciu, lecitină, magneziu, fosfor, testosteron, potasiu, vitamina B12, zinc, enzime, si multe alte elemente. Aceste lucruri sunt vitale pentru organismul uman si pentru dezvoltarea lui normală, in special in decursul formării lui: in adolescenta si in anii urmatori acesteia. Masturbarea excesiva, si nu numai, face ca aceste elemente sa fie eliminate din corp fară masură, predispunand la o serie intreaga de disfunctii si afectiuni. Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale 'ascutimii' mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindca nu există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Scăderea capacitatii de concentrare se poate observa in decursul timpului. Pe plan psihic, masturbarea duce la o izolare progresivă fată de societate si de mediul inconjurător. Persoana care se masturbează ajunge incet-incet sa-si gasească placerea numai in această practică Masturbarea nu face decat să "imbătranească" omul mai rapid decat in mod normal. Acesta, la 40 de ani, se va confrunta cu bolile si afectiunile care se intalnesc in general la pacientii mult mai in varstă. Lucrul acesta se intamplă din cauza risipei excesiv de mare de energie care nu face decat sa slăbească foarte mult organismul, predispunandu-l la diverse afectiuni si boli, in functie de fiecare individ in parte. Oricum, tu alegi.

4 răspunsuri:
| oAnna a răspuns:

NIci o suparare @AnnAnne Doar atat? ceva informatii nu mai ai? sau doar ai citit intr-o revista de aia, de 2 lei, care incearca din rasputeri sa vanda cat mai multe ziare, reviste, celor neinformati si naivi ca tine care cred de la prima citire, si li se pare concludent, si destul de convingator pentru a mai cumpara ''viitoarea revista'' in care pot afla altceva la fel de convingator si acceptabil. NU, nu trebuie sa crezi o stire banala scrisa de orice ...persoana, mai presus de ceea ce spun specialistii, doar ca iti convine tie mai mult, si totusi vorbim de specialisti in domeniu si nu orice editor la ziar ...peace

| AnnAnne a răspuns:

Ce a scris oAnna e o mare TAMPENIE.N-am mai citit o asa prostie.Nu patesti nimic, ba e chiar indicat la varsta ta pentru ca elimini stresul acumulat peste zi.

| Spirithire explică:

Deci de cate ori pe saptamana sa o practic fara sa patesc nimic?

| SebastianMichaelis a răspuns:

Nu poti patii nimic...dar nu exagera, ex 30 de ori si chestii de genul. Nu de mult an citit undeva ca un baiat a murit din cauza aia.