| bunicisibuni a întrebat:

Hei!
Ma masturbez de ceva timp la un interval de 2-3 zile si uneori peste o saptamana. Ideea e ca ajung la orgasm destul de repede, asta daca e orgasm. Adica, placere intensa, dar nu cred ca e orgasm, nu stiu. Plus ca nu ma masturbez in interior in majoritatea cazurilor. Imi va afecta viata sexuala?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Femeile pot ajunge la punctul culminant al placerii sexuale, adica la orgasm, prin stimularea celor doua zone ale corpului numite zone erogene primare, care sunt clitorisul si vaginul. Aceste 2 regiuni provoaca o placere diferita, o femeie putand avea orgasm dupa atingerea unui prag suficient de excitatie prin stimularea uneia sau a alteia, uneori fiind necesara excitarea ambelor zone in cursul aceluiasi contact sexual sau nu. Clitorisul este un mic organ erectil, bogat in terminatii nervoase, (se pare ca exista peste 8.000 de astfel de terminatii), a carui parte vizibila situate deasupra partii anterioare a labiilor mici. Dar intrucat acesta este un organ foarte sensibil, partenerul trebuie sa aiba o grija deosebita, sa-l dezmierde cu multa delicatete de preferat cu limba sau buzele. Prin excitare continua vaginul se lubrifiaza, labiile mari se umfla/tumefiaza, clitorisul se ridica/intareste, pulsul se accelereaza in timpul actului sexual propriu-zis toate aceste fenomene se intensifica cu incepere din momentul penetrarii si se termina chiar inainte de orgasm. Atunci cand excitatia atinge punctual sau culminant, muschii vaginului si ai regiunii perineului se contracta si se produce inevitabilul; apare orgasmul. Mameloanele se ridica iar sfarcurile se intaresc, corpul se poate acoperi de transpiratie, ritmul cardiac si respiratia deja rapide, se accelereaza si mai mult atingand o frecventa maxima. Gemetele se intensifica putand deveni foarte intense. De asemenea, se pot contracta toti muschii corpului, generand un intens sentiment de bine. Totul culmineaza in momentul in care aceste miscari musculare involuntare se produc ritmic la intervale de aproximativ o secunda si nimic, nicio forta nu poate sa le opreasca. Numarul lor poate varia de la 5 la 15, iar intensitatea lor poate fi extrem de diferita de la o simpla "gadilitura-furnicatura" la un veritabil "cutremur" de placere, greu de suportat. In multe cazuri daca actiunea de excitare continua, pot sa apara mai multe orgasme imediat urmatoare. In final apare relaxarea, o moleseala generalizata, organele genitale isi recapata dimensiunea si culoarea obisnuite, ritmul pulsului si cel al respiratiei se domolesc si intr-un final........totul reintra in normal. Te regasesti intro ipostaza asemanatoare?

| bunicisibuni explică (pentru corbulalbrosu):

Hmm, incordarea picioarelor si a zonei intime, nu gem laughing cine stie ce... Oricum, ma afecteaza cu ceva daca ajung uneori chiar f rapid la asemenea senzatii?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bunicisibuni):

NU, in nici un caz. Deloc. Autosatisfacerea si orgasmul te descarca de stresul hormonal si psihic. Uneori cu cat mai repede cu atat mai bine, fiindca ai timp suficient sa reincerci. happy

| mihai69 a răspuns:

Cel mai probabil da; dar într-un mod favorabil.

| Seba2013 a răspuns:

S-ar putea ca mai incolo sa suferi de probleme.
Una din ele este ejacularea precoce.
Te sintonizezi la ritmul acela si iti schimbi parametrii.
Acuma poate tie nu iti cauzeaza, treaba ta ce faci.
Eu ajut altfel de persoane...

| armand69 a răspuns:

Nu,din contra, o va imbunatati

| Maios a răspuns:

Da,findca nu te masturbezi pe o fata!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maios):

Păi ea este fată.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maios):

Păi ea este fată

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maios):

Culcă te.