| anonim_4396 a întrebat:

Sunt anul 3 de facultate, în vară termin și am pe suflet o mare piatră ca să spun așa...asta e a doua mea facultate, la prima am fost doar un semestru și am renunțat pe motiv medical, am acumulat absențe și am fost exmatriculat pe motiv că problema mea nu ar fi împiedicat urmarea cursurilor. Am pierdut un an, dar nu asta mă deranjează, ci faptul că la facultatea actuală nu mă regăsesc deloc, nu suntem un colectiv unit, prietenos, atmosfera nu este una pe placul meu. La prima facultate era fix opusul, colegi de treabă, atmosferă care te făcea să te simți student, jucam în echipa de fotbal a facultății. Aici nici nu îmi vine să mă mai duc deoarece mereu îmi vine în minte comparația asta și îmi lipsesc mult și colegii de acolo. Uneori îmi vine să merg până acolo doar ca să mă plimb și să o văd din nou, nu știu dacă ați simțit vreodată o atracție față de un loc și nu eram tocilar deloc. Cum pot face să trec peste această problemă? Mă gândesc după ce termin actuala facultate să mă înscriu iarăși acolo, dar simt că nu mai pot deoarece deja au trecut niste ani și trebuie să mă angajez, e imposibil să lucrez și să merg în paralel și la facultatea respectiva.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Tu vrei să mergi la facultate pentru că te înțelegi cu colegii sau fiindcă vrei să ai o carieră?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Am citit tot si am inteles problema ta, si am sa incerc sa fiu cat mai detaliat pot. Mai intai vreau sa iti spun faptul ca nu conteaza facultatea la care te duci si nu influenteaza in nici un fel ce colegi ai. Peste tot ai sa intalnesti oameni buni cu care poti sa socializezi si cu care sa te simti bine, si oameni cu care nu, pur si simplu ai avut un mare noroc ca la cealalta facultate ai avut un colectiv pe placul tau. Asta tine mai mult de norocul pe care il ai sa pici cu oameni pe placul tau si nu cred ca influenteaza in mare parte nici facultatea, nici liceul la care esti, nici firma la care lucrezi. Iar daca vei lua decizia sa te intorci la vechea facultate s-ar putea sa nu dai peste un colectiv calumea nici acolo. Solutia mea ar fi sa mai tii legatura cu fostii colegi de la cealalta facultate, si sa te gandesti ca la un moment dat in viata tot o sa dai peste oameni minunati. Poate ai putea sa iti faci o prietena in caz in care nu ai, pentru ca o fata sau o femeie care nu umbla dupa interes si nu e zdreanta poate face cat un singur grup de prieteni, pentru ca cu ea poti sa iesi la un suc, sa te plimbi, sa ii spui ce ai pe suflet, pe cand prietenilor nu prea, cu ei mai scoti o vorba si atat...