| PumpkinDoll a întrebat:

Sunt atee, nu cred in Dumnezeu.Cu toate astea, inca stau cu familia la masa de sarbatori si ma simt bine.Mai e cineva in situatia asta?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ateismul nu are legatura cu modul cum te simti cu familia de sarbatori. Cred ca nici nu stii cu ce se mananca ateismul.

| PumpkinDoll explică (pentru darrio2007):

Da,ai dreptate, nici nu stiu cu ce se mananca ateismul.

| PumpkinDoll explică (pentru darrio2007):

Stop it, and then.....hmmmm.....get some help.FOR REAL

| darrio2007 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Ok.

| PumpkinDoll explică (pentru darrio2007):

Seara buna

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Definitia aia e stupida

| RAY a răspuns:

In primul rand nu sărbătorești o sarbatoare crestina si una pagana si crestini tot ceva pagan sarbatoresc, desi ca atee poti sa sărbătorești faptul ca incepe un nou an ca simbol, ca pamantul iar va face o noua rotatie in jurul soarelui

http://argumente-atee.blogspot.com/......agane.html

| RAY a răspuns:

"Daca tu crezi in zeus si El nu exista, n-ai pierdut nimic...Insa daca nu crezi si exista, ai pierdut totul!"

e si penibil acest pariu, crezi din frica iadului sau ca sa fi recompensat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are faptul ca te simti bine cu familia cu religia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, eu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu are absolut nici o legatura.
Daca nu crezi (si desi... sa zici ca nu crezi in ceva este ca si cand stii ca exista si nu crezi in El, deci... intelegi big grin ), poti sa consideri ca lucrurile legate de religie, postul, sarbatorile, anumite reguli si pacate, au fost create special pentru a putea mentine o ordine in lume. Sa nu se indeparteze omul de langa familie, sa nu fie haos in lume, sa fie omul mult mai sanatos. Pentru ca daca nimeni nu impunea aceste "cerinte" la inceputurile timpului, nu stiu in ce stare era lumea azi.

Dar oricum, asta nu inseamna sa nu stai cu familia de sarbatori, exact ce ziceam, lumea trebuie sa stea si sa se simta bine, indiferent de conditie, de religie.
Fii mereu o persoana deschisa si nu te mai prinde de aceste ideologii, pentru ca multa lume face asta si nu stie de ce.

Sarbatori fericite!winking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai te simti bine cu familia, nu cu dumniezo' si cu spiritul lu' Gizăs! P.S. Can I marry you? big grin

| Dalmore a răspuns:

Faci ateii de râs

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Faptul ca nu crezi in buru-buru nu inseamna ca de sarbatorile astea cand - vrei-nu vrei, primesti si tu liber oricum - familionul se aduna tu sa asta-i intr-un colt si sa nu maninci sarmale ca ala e obiceiul crestin, lol. Sa fim seriosi.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Omg, era o gluma

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

La cum e cu extremismul in ambele tabere, nu ar fi de mirare sa gasim si unii care chiar cred asta...winking

Răspuns utilizator avertizat
| Gaby212 a răspuns:

Pe de o parte, tu te bucuri mai mult de partea propriu-zisa a sarbatorii din punct de vedere comercial si de consum... Adica decoratiuni fancy, muzica si mancare buna.
Pe de alta parte, daca nu exista aceasta sarbatoare cu bazele ei crestine tu nu mai aveai parte de asa ceva.
Eu iti zic ceva... Am avut cateva tendinte sa devin ateu, pentru ca viata m-a trantit de multe ori de pamant si am dat vina pe Dumnezeu. A fost un punct in care imi luase aproape totul... Dar am citit undeva o chestie si mi-a dat de gandit:
"Daca tu crezi in Dumnezeu si El nu exista, n-ai pierdut nimic...Insa daca nu crezi si exista, ai pierdut totul!"