| GalatanTudor a întrebat:

Diplomele facultăților de Informatică din România (de exemplu Facultatea de Informatică a Universității Babeș-Bolyai sau cea a Universității din București) sunt recunoscute în S.U.A?

1 răspuns:
| AndyKama a răspuns:

"Venind în America, printre diversele documente importante, fiecare imigrant îşi ia şi diploma de absolvire. Dar în ţări diferite sunt diferite sisteme de învăţămănt, şi respectiv diplome diferite. Guvernul american, nu are o altă cale, decăt să aducă conţinutul diplomei străinilor la un numitor comun – la un Standard American unic.

Orice diplomă primită pe teritoriul fostei Uniuni sovietice şi în spaţiul post sovietic, poate fi recunoscută în SUA. Cu toate acestea, căile de recunoaştere se pot diferenţia. Totul depinde de scopul recunoaşterii diplomei: continuarea studiilor, angajarea în cămpul muncii sau primirea licenţei.

Instituţia de învăţămănt, potenţialul angajator sau comitetul de eliberare a licenţei, de regulă, propune titularului diplomei să se adreseze în una din cele 19 agenţii, membre a NACES – Asociaţia Naţională de Servicii Specializate pentru recunoaşterea diplomelor academice străine. Cele mai populare şi recunoscute internaţional sunt agenţiile WES (World Education Service / Serviciul de Educaţie Internaţională) şi ECE (Educational Credential Evaluators / Serviciul de apreciere a calităţii educaţiei). Aceste servicii efectuează o analiză comparativă, realizează toate investigaţiile necesare, fac un rezumat şi eliberează un certificat privind corespunderea diplomei solicitantului cu standardele americane de învăţămănt.

În baza acestui certificat, titularul diplomei este acceptat să practice o activitate profesională, este admis la studii în instituţia de învăţămănt, şi trece la următoarea etapă de acordare a licenţei sau îndeplineşte cerinţele care lipsesc.

În mod obligatoriu, sunt recunoscute diplomele, care presupun o activare ulterioară licenţiată. Aceasta se referă la medici, avocaţi, contabili certificaţi şi la practicarea altor profesii.

Profesiile, care nu necesită licenţiere (cercetătorii, managerii, inginerii, programatorii, economiştii, etc.) nu necesită o corespundere strictă cu standardele americane de învăţămănt. În legătură cu aceasta, la luarea deciziei de angajare a unei persoane, angajatorul poate să conteze pe nivelul experienţei de muncă a solicitantului, şi să efectueze individual o apreciere la nivel profesional a diplomei.

În orice caz, în timpul aflării în America, ar fi bine să efectuaţi recunoaşterea diplomei din următoarele considerente: beneficii economice, un scop bine definit, şi perioada de valabilitate a certificatului de recunoaştere (certificatele sun valabile în decurs de 2 ani, însă sunt binevenite «cele mai recente»).
Dacă locuiţi în ţările CSI, merită să faceţi o copie în limba engleză a diplomelor dumneavoastră, a tuturor menţiunilor din carnetul de student, a anexelor la diplomă, a certificatelor academice."

SursawhistlingGreencard.md"